New York
79°
Fair
6:54 am6:35 pm EDT
3mph
53%
30.12
WedThuFri
82°F
75°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

ZUS: podczas e-wizyty można uzyskać informacje dotyczące np. emerytur czy rent

24.06.2023

Podczas e-wizyty można uzyskać informacje dotyczące np. emerytur rent czy prowadzenia firmy – wskazał w sobotniej informacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że e-wizyty są również dostępne dla osób niesłyszących i niedowidzących

Jak poinformowano w komunikacie, eksperci ZUS przeprowadzili już kilkaset tysięcy e-wizyt.

„W okresie od 20 października 2020 r. do 22 czerwca 2023 r. klienci ZUS przeprowadzili 310 tys. e-wizyt i liczba ta cały czas rośnie. Codziennie e-wizytę rezerwuje średnio od kilkudziesięciu do kilkuset osób w całym kraju” – mówi cytowana w informacji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapewniła, że jest to usługa najwyższej jakości. „E-wizyty pozwalają na załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie również dla seniorów, szczególnie w okresie letnim podczas upalnych dni” – wskazała. Powiedziała, że pytania klientów dotyczą przede wszystkim spraw związanych z emeryturami oraz rentami krajowymi, prowadzeniem firm oraz spraw pracowniczych, a także zasiłków.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej osób korzysta z e-wizyty w dużych miejscowościach, m.in. Gdańsku, Warszawie oraz Poznaniu.

Wskazano, że e-wizytę można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta. „Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy +Emerytury i renty międzynarodowe+” – napisano w informacji. Dodano, że na takim spotkaniu istnieje również możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przypomniano, że w lutym 2021 roku ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym (PJM) w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.

E-wizyty – jak wskazano w informacji – odbywają się od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 14.00. Szczegółowe informacje na temat e-wizyt znajdują się na stronie www.zus.pl.

Za wdrożenie e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ aszw/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY