New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

ZUS: wyprawka szkolna trafiła już do ponad 1,4 mln dzieci

31.07.2023

Ponad 426 mln złotych przelał ZUS na konta rodziców w ramach programu „Dobry start”. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie przekroczyła 1,4 mln zł – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”. To 300 zł wyprawki szkolnej dla każdego uczącego się dziecka. Dokumenty można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

„Złożono już blisko 2 mln wniosków. ZUS na bieżąco wypłaca środki z programu. Właśnie wypłaciliśmy kolejną transzę w kwocie 60 mln zł” – powiedziała prezes ZUS.

„Oznacza to, że do rodzin trafiło już ponad 426 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie przekroczyła 1,4 mln” – dodała.

Przypomniała, że w ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Wsparcie przysługuje raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu – czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ agz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner