New York
82°
Sunny
5:24 am8:30 pm EDT
4mph
55%
30.31
FriSatSun
93°F
91°F
95°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport
Polonia

Zwycięstwo ZPA w turnieju w Orlando

16.02.2023
Drużyna Old Boys ZPA Perth Amboy – zwycięzcy Turnieju Classic na Florydzie ZDJĘCIA: RYSZARD WYSOCKI

Od wielu lat zimą w USA organizowane są turnieje piłkarskie dla młodzieży, seniorów i oldboyów w ciepłych częściach kraju, jak Floryda, Arizona czy Las Vegas. Jednym z najpopularniejszych jest turniej Florida Classic, który rozgrywany jest w długi weekend z okazji święta Martina Luthera Kinga.

Wojciech Ziębowicz

W ostatnich latach grały w nim drużyny oldboyów Polonii NY, Poloneza NY i ZPA Perth Amboy. W tym roku na Florydę pojechali jedynie piłkarze z Perth Amboy, dla których był to już siódmy występ w tym prestiżowym turnieju. I w dodatku dla drużyny menedżera Karola Kaczmarskiego bardzo udany. Zespół wzmocniło pięciu piłkarzy z Polski z byłym reprezentantem kraju Ryszardem Czerwcem na czele. Grali jak z nut, wygrali wszystkie mecze w grupie eliminacyjnej, zdobywając 10 bramek, tracąc 5. W półfinale zespół ZPA spotkał się z drużyną Estudiates Washington. „Był to trudny mecz, pełen emocji, który ostatecznie wygraliśmy 2:1 i awansowaliśmy do finału tego prestiżowego turnieju” – powiedział prowadzący stronę internetową ZPA były piłkarz, a obecnie działacz klubu Ryszard Wysocki.

W finale drużyna ZPA po pasjonującym meczu pokonała drużynę Vinotinto Miami 2:1 i zdobyła po raz pierwszy w historii puchar w tym turnieju.

Ze zwycięstwa cieszył się bardzo mieszkający od lat na Florydzie założyciel drużyny ZPA Stanisław Wielowski, który prowadził ją bardzo dobrze 26 lat, do momentu swojej przeprowadzki do ciepłego stanu.

Stanisław Wielowski w koszulce z autografami zawodników i z tegorocznym trofeum – wielokrotny król strzelców, założyciel,
sponsor i menadżer przez 26 lat drużyny ZPA

Po turnieju menedżer ZPA Karol Kaczmarski powiedział: „W turnieju tym bierzemy udział od 2015 roku. Na początku jeździliśmy po naukę. Tym razem dostaliśmy wsparcie z Polski, przyleciało pięciu piłkarzy ze Śląska i wygraliśmy wszystkie turniejowe mecze odnosząc po raz pierwszy zwycięstwo”.

Dodał, że w wyjeździe wzięło udział 26 osób: „Jak co roku, wynajęliśmy duży dom z 11 sypialniami i 7 łazienkami, były także basen i jacuzzi. Razem gotowaliśmy i sprzątaliśmy. Znakomity bigos ugotował nam długoletni prezes Staś Wielowski. Było naprawdę super”.

W najbliższą sobotę, 18 lutego, piłkarze ZPA i sympatycy klubu spotkają się na dorocznym Balu Sportowca w Sali Kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy.  Zapraszamy.

Drużyna ZPA w Orlando

Bramkarz: Kamil Kucharczyk

Obrona: Tomasz Kalinowski, Tomasz Grabski, Dominik Koń, Sylwester Kryger, Peter Leyman, Mirosław Klisiewicz, Tomasz Wielowski

Pomoc: Ryszard Czerwiec, Marek Myśliński, Adam Kryger, Jerzy Cieśla, Piotr Nyc, Marek Jakiel, Miroslav Tavel, Grzegorz Orbik, Grzegorz Całka

Atak: Piotr Duda, Tomasz Wachowicz, Artur Opeldus, Tomasz Hryniewicki, Sebastian Opeldus, Karol Kaczmarski, Marek Kramarski.

Kierownik drużyny: Karol Kaczmarski

Administrator/gospodarz: Mirosław Klisiewicz.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner