New York
45°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
85%
29.95
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

10. rocznica oddziału KPA na Long Island

19.03.2023
Od lewej: Mariola Klusek, Halina Koralewski, ksiądz Janusz Lipski, prezes KPA LI Ryszard Brzozowski, Edward Keczmar, Elżbieta Baumgartner, Katarzyna Romero, Lidia Kuzmicka-Bus, Zbigniew Koralewski ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Jubileuszowy lunch z okazji 10-lecia działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island zarząd tej organizacji zorganizował w Inn at New Hyde Park przy Jericho Turnpike, LI.

Elżbieta Popławska

Merytoryczne materiały przygotowali członkowie zarządu państwo Koralewscy oraz Ryszard Brzozowski. Zaprezentowano także zdjęcia z akcji, spotkań, wyjazdów, balu, manifestacji czy protestów w Waszyngton DC, gdzie bywali członkowie wydziału. Prezentacja była dostępna niemal przez cały czas spotkania.

Jubileuszową uroczystość rozpoczął modlitwą proboszcz parafii św. Jadwigi we Floral Park ks. Piotr Rożek, podkreślając, że wydział KPA LI pozostał wierny chrześcijańskiej tradycji.

Od lewej: Andrzej Kamiński, Bożena Kamiński, Ryszard Brzozowski, ksiądz Janusz Lipski, Edyta Walocha

W uroczystym spotkaniu udział wzięli członkowie i sympatycy organizacji oraz zaproszeni goście: wicekonsul Stanisław Starnawski, Małgorzata Gradzki – członkini Rady Dyrektorów z Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, a jednocześnie (w soboty) dyrektor Polskiej Szkoły im św. Władysława przy parafii św. Antoniego w Oceanside, Barbara Szydłowska – prezes Polish American Muzeum w Port Washington na LI, Bożena Kamińska – wiceprezes ds. polskich w zarządzie głównym KPA, mec. Andrzej Kamiński – prezes oddziału KPA na Dolny Nowy Jork, prezeska Polskiego Domu Narodowego w Hempstead Edyta Walocha, jednocześnie dyrektorka Polskiej Szkoły im. św. Władysława, Bożena i Stanisław Kużmowie – przedstawiciele Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, nauczycielki z polskiej szkoły we Floral Park: Ligia Kuzmicka-Bus i Katarzyna Romero, Alicja Balakier z polskiej szkoły im. Herberta w Copiague (największej polskiej szkoły w metropolii nowojorskiej – liczącej 450 uczniów), nauczycielka Maria Mariola Klusek i Anna Pogorzelski – dyrektor finansowa z polskiej szkoły im. Paderewskiego w Glen Head, Karolina Kowalczyk – była wieloletnia prezes organizacji Polish Gift of Life, która to organizacja umożliwia chorym na serce polskim dzieciom leczenie w USA i Europie, dr John Pitrowski – wykładowca uniwersytecki oraz działacz polonijny (jako prezes American Polish Council of Long Island przez wiele lat organizował imprezy pod nazwą Polish Night w Eisenhower Park), Mieczysław Gubernat – muzyk, skrzypek, który założył i prowadzi Slavic Art Ensamble (jest również członkiem Senior Orchestra, z którą występuje w Carnegie Hall), dr pediatra Jolanta Gubernat wraz siostrą Barbarą Kulpą reprezentowały organizację Marie Curie Skłodowska Professional Women, dr Krystyna Zamorska – nauczyciel akademicki, która skupia się na zagadnieniach reprezentacji Polski i historii II wojny światowej w edukacji, kulturze oraz instytucjach amerykańskich. Przybyli także przedstawiciele KPA z New Jersey: aktualny prezes Andrzej Burghardt i dr Stanisław Śliwowski, były prezes tego oddziału. Poza tym wśród gości byli: dr Łucja Świątkowska Cannon – ekonomistka i politolog na Columbia University, aktualnie doradczyni polityczna oddziału KPA LI, Elżbieta Baumgartner, która jest członkiem oddziału i doradczynią w sprawach finansowych, a przede wszystkim znana autorka książek i artykułów dla Polonii, Edmund Keczmer – długoletni członek oddziału, który był zaangażowany w prace nad statutem organizacji, oraz Józef Piotrowski – od wielu lat członek organizacji.

Ryszard Brzozowski i Alicja Balakier

Zebranych powitał prezes Ryszard Brzozowski, mocni związany z KPA na Long Island, ale także przez wiele lat pełnił odpowiedzialne funkcje w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, w Centrum Polsko-Słowiańskim. Obecnie jest członkiem zarządu Pulaski Association of Business and Professional Men a także honorowym prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Oddział Long Island oraz członkiem Komitetu Dialogu Polsko-Żydowskiego.

John Pitrowski z żoną

Z kolei Halina Koralewski podkreśliła, że celem spotkania jest szansa na współpracę i wspólne działanie. Przybliżyła też historię oddziału i przedstawiła członków założycieli.

Mieczysław Gubernat, Barbara Kulpa, siedzi dr Jolanta Gubernat

ZARYS HISTORII POWSTANIA ODDZIAŁU KPA LI

Pomysł utworzenia samodzielnego wydziału KPA na LI powstał w roku 2010. Powołano wówczas Komitet Założycielski w składzie: śp. Mieczysław Madejski, Ryszard Brzozowski, Małgorzata Gradzki, Kazimierz Nietupski, Zbigniew Kurjański, Zbigniew Koralewski, ks. Janusz Lipski. W 2011 r. uzyskano zgodę na założenie oddziału od zarządu głównego KPA w Chicago. W 2012 oddział zarejestrowano, liczył on wówczas 75 członków.

Prezesami oddziału byli:

2012-2014 Kazimierz Nietupski

2014-2019 Grzegorz Worwa

2019 Zbigniew Kurjański

2019-obecnie Ryszard Brzozowski

W skład zarządu KPA na LI wchodzą:

prezes – Ryszard Brzozowski

wiceprezes ds. polskich – Stefan Komar

wiceprezes ds. amerykańskich – Zbigniew Koralewski

wiceprezes ds. młodzieży i kultury – Marta Wesołowski

wiceprezes ds. informacji – Halina Koralewski

skarbnik – Bogdan Blusewicz

kapelan – ks. Janusz Lipski.

doradcy: dr Łucja Świątkowska-Cannon oraz Elżbieta Baumgartner.

Priorytetowe projekty oddziału:

– bliska współpraca z kongresmanem 3. okręgu wyborczego Tomem Suozzi

– kooperacja z organizacjami, w tym amerykańskimi, dotycząca zniesienia krzywdzącego polonijnych emerytów WEP

– przygotowanie lekcji o Katyniu dla szkół

– współpraca z polonijnymi szkołami na Long Island, NY

– przygotowanie wspólnie z waszyngtońskim biurem kongresmana Toma Suozzi rezolucji na temat wybuchu II wojny światowej, strat Polski i obecnej relacji z USA (H. Res 664)

– udział w kampanii wyborczej na gubernatora stanu Nowy Jork

– Katyń Resolution – próba korekty przez współpracę z kongresmanem

– Auschwitz Exhibit – reklama i wypożyczanie wystawy

– They Risked Their Lives – prezentacja wystawy

– spotkanie z ambasadorem Markiem Brzezinskim (zorganizowane w styczniu 2022 po uzyskaniu przez niego nominacji na ambasadora USA w Polsce)

– Pomnik Katyński – obserwacja i zgłaszanie postulatów dotyczących zmian otoczenia

– Orchard Lake Schools – starania o utrzymanie polskiego dziedzictwa placówki

– kompensacja dla Polski za szkody spowodowane w czasie II wojny światowej.

WYPOWIEDZI PODCZAS SPOTKANIA

Wielu gości zabrało głos w sprawach bieżących. Zastępca konsula generalnego Stanisław Starnawski podziękował za tak duże zainteresowanie sprawami Polonii i Polski. Zaznaczył, że polityczne wydarzenia wokół nas powinny zmobilizować Polaków do większej współpracy w organizacjach i środowiskach lokalnych dając wyraz poparcia dla rządowych, amerykańskich priorytetów.

Bożena Kamińska – wiceprezes ds. polskich w zarządzie głównym KPA w Chicago – przypomniała o wojennych odszkodowaniach dla Polski za II wojnę światową i podkreśliła potrzebę wspólnego działania w tej sprawie.

Przy mikrofonie Andrzej Burghardt – prezes KPA z New Jersey

Przedstawiciele z KPA NJ prezes Andrzej Burghardt i dr Stanisaw Śliwowski niemal w jednym tonie opowiedzieli się za dalszą współpracą między wydziałami na rzecz polonijnego środowiska.

Dr Łucja Świątkowska-Cannon, stwierdziła m.in.: „Takie organizacje (jak KPA LI – przyp. EP) sprawdzają się, kiedy Polonia prowadzi szeroką kampanię polityczną w celu, co do którego wszyscy się zgadzają i potrzebuje sieci organizacji ogólnonarodowych. Tak było, jak Polonia prowadziła kampanię na temat zaproszenia Polski do NATO lub wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polaków. Teraz powinniśmy prowadzić taką kampanię na rzecz pomocy dla Ukrainy i nie głosować na polityków, którzy nie popierają takiej pomocy. Rosyjska inwazja to nie tylko sprawa Ukrainy, to także walka o utrzymanie wolności krajów byłego Układu Warszawskiego, które Putin grozi zrobić swoją sferą wpływów. Także jest to sprawa wolności Polski i utrzymania ładu międzynarodowego stworzonego po rozpadzie ZSSR”.

Przemawia wicekonsul Stanisław Starnawski

Dr Krystyna T. Zamorska stwierdziła, że „Polonia powinna domagać się pełniejszej reprezentacji naszej historii w amerykańskich szkołach. Ostatnio słusznie domagają się tego inne grupy etniczne. Nauczyciel akademicki widzi, co studenci wynoszą z liceum. Brak tu wiedzy o historii II wojny, o zbrodniach przeciwko narodowi polskiemu, a to zaszłości zimnej wojny, kiedy zdradzono Polskę”.

Na pierwszym planie (stoi) Małgorzata Gradzki – członkini Rady Dyrektorów PSFCU

Na zakończenie przemów Halina Koralewski podkreśliła znaczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej w USA dla Polonii i Polski. „Kongres od blisko 80 lat reprezentuje wszystkich Polaków w Ameryce, sama nazwa wzbudza szacunek. Dlatego cała Polonia powinna wspierać tę organizację, poprzez członkostwo w swoich lokalnych oddziałach. Jest nas ponad milion w Nowym Jorku Jest w nas olbrzymia siła. Wykorzystajmy to”.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne