New York
79°
Fair
6:54 am6:35 pm EDT
3mph
55%
30.14
WedThuFri
82°F
75°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

Ambasador USA: na przestrzeni dziejów Polacy byli symbolem wytrwałości, nadziei i wolności

03.05.2023

Na przestrzeni dziejów Polacy byli symbolem wytrwałości, nadziei i wolności – napisał ambasador USA Mark Brzezinski, składając Polakom życzenia w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak zaznaczył, przyjaźń łącząca USA i Polskę nigdy nie była silniejsza niż obecnie.

W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej Ustawy Zasadniczej w Europie i drugiej na świecie – ambasador USA Mark Brzezinski złożył Polakom życzenia.

„W imieniu narodu Amerykańskiego składam Polakom serdeczne życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Na przestrzeni dziejów Polacy byli symbolem wytrwałości, nadziei i wolności” – napisał w środę na Twitterz Brzezinski.

Jak zaznaczył, „przyjaźń łącząca USA i Polskę nigdy nie była silniejsza niż obecnie i z niecierpliwością czekam na dalsze zacieśnianie naszych więzi”. „Razem jesteśmy silniejsi, razem jesteśmy bezpieczniejsi, razem jesteśmy lepsi” – podkreślił.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ itm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY