New York
70°
Sunny
6:39 am7:20 pm EDT
12mph
47%
29.39
SunMonTue
52°F
61°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać

„Bestia”, czyli Cadillac One – opancerzona i kuloodporna limuzyna prezydenta Joe Bidena

20.02.2023

Cadillac One, powszechnie znany jako Bestia, czyli samochód, którym porusza się prezydent USA Joe Biden to 18-metrowa opancerzona limuzyna wyposażona w imponujące rozwiązania, które mają chronić najważniejszego pasażera na wszelkie możliwe sposoby.

Prezydent USA podróżuje zawsze tym samym specjalnie zaprojektowanym, opancerzonym samochodem, który przewozi go wszędzie poza terenem Białego Domu. Limuzyna nazywana jest potocznie Bestią (ang. Beast) lub Cadillac One, a oficjalny kryptonim samochodu to Dyliżans (ang. Stagecoach).

Chociaż posiada charakterystyczną maskownicę, reflektory i tylne światła używane w Cadillakach dostępnych dla każdego konsumenta, od 2001 roku jest to pojazd nieoparty na bazie żadnego modelu, który jest produkowany w fabryce w Detroit. Samochód używany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych jest w całości wykonany na zamówienie, zgodnie ze specyfikacjami Secret Service. Jednak ze względów bezpieczeństwa służby nie udzielają informacji na temat dokładnej charakterystyki pojazdu.

Limuzyna Cadillaca, którą obecnie jeździ Biden, została dostarczona Secret Service w 2018 roku i jest zbudowana na podwoziu ciężarówki GMC TopKick. Według niepotwierdzonych doniesień medialnych masa pojazdu to ok. 9 ton, podczas gdy zbliżony wyglądem model Cadillaca Escalade waży 2,6 ton.

Bestia jest wyposażona w rozmaite gadżety, w tym, jak się uważa, zasłony dymne i klamki mogące wysłać 120-woltowy wstrząs elektryczny w celu odparcia napastników. Samochód ma mieć również możliwość zrzucania plam oleju, by zmylić ścigającego wroga.

Limuzyna jest w pełni opancerzona i ma opony zaprojektowane tak, by utrzymać samochód w ruchu, nawet jeśli wszystkie cztery koła zostaną ostrzelane. Według NBC pancerz w niektórych miejscach może mieć nawet 20 centymetrów grubości, a płyty podłogowe są w stanie ochronić pasażerów w wypadku wybuchu bomb. Szyby samochodu nie otwierają się i są zrobione z kuloodpornego szkła o grubości 12 centymetrów. Drzwi mają być tak ciężkie jak w samolocie Boeinga.

Pojazd, któremu przyspieszenie do 100 kilometrów na godzinę zajmuje 15 sekund, jest również dźwiękoszczelny. We wnętrzu znajdują się głośniki, dzięki którym pasażerowie mogą słyszeć, co dzieje się na zewnątrz samochodu, a także strzelby, granatniki przeciwpancerne i granaty z gazem łzawiącym. Na pokładzie jest też zapas krwi odpowiadającej grupie krwi prezydenta oraz zbiornik tlenu, który w przypadku ataku chemicznego lub biologicznego można podłączyć bezpośrednio do hermetycznie zamkniętej kabiny.

Limuzyna może pomieścić siedem osób razem z kierowcą, a niezbędny personel, w tym lekarz wojskowy prezydenta, zwykle podąża za nim w jednym z trzech oddzielnych SUV-ów, nazywanych „samochodami kontrolnymi”.

W każdym konwoju prezydenckim znajdują się co najmniej dwie identyczne Bestie z identycznymi tablicami rejestracyjnymi, tak by potencjalni napastnicy nie mogli być pewni, w którym pojeździe jest prezydent.

Cadillac One jest modyfikowany co kilka lat, dodawane są do niego nowe funkcje i możliwości. Szacuje się, że wciąż istnieje około 16-20 egzemplarzy starych modeli.(PAP)

baj/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne