New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
64%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka
Opinie i Analizy

Biden: nie sądzę, by w sprawie Tajwanu Chiny posunęły się dalej niż obecnie

08.08.2022

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ocenił w poniedziałek, że Chiny prawdopodobnie nie będą bardziej eskalować swoich działań wokół Tajwanu. Wyraził jednak zaniepokojenie działaniami Pekinu w pobliżu wyspy.

Pytany przez dziennikarzy o dalszą eskalację napięć z Chinami w sprawie Tajwanu, Biden odpowiedział: „Nie martwię się (tym), ale jestem zaniepokojony, że (Chiny) wykonują tak dużo ruchów. Nie sądzę jednak, by zrobili coś więcej ponad to, co już robią”.

Odniósł się w ten sposób do kontynuowanych od kilku dni bezprecedensowych ćwiczeń wojskowych ChRL na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na wyspie.

Biały Dom oskarżył wcześniej Chiny o sztuczne wywołanie kryzysu i próbę ustanowienia „nowego status quo” oraz zapowiedział, że amerykańska administracja nie pozwoli na zmianę sytuacji.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. (PAP)

osk/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00