New York
54°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
12mph
43%
29.76
SunMonTue
72°F
72°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Bloomberg: Wystąpienie Sikorskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ stało się sensacją

27.02.2024

Wystąpienie ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, punktujące fałszywą narrację Rosji na temat wojny na Ukrainie, stało się sensacją i zebrało entuzjastyczne pochwały – informuje w poniedziałek amerykańska agencja Bloomberg.

Jak odnotowuje Bloomberg, choć „niewyparzony język” ministra w przeszłości często wprawiał go w tarapaty, piątkowe wystąpienie w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat wojny na Ukrainie zostało entuzjastycznie ocenione przez komentatorów.

Swoje przemówienie w Radzie Sikorski poświęcił w całości sprostowaniu punkt po punkcie przekłamań i fałszywych narracji z wcześniejszego przemówienia rosyjskiego ambasadora przy ONZ Wasilija Nebenzji. Kpił m.in. z jego twierdzeń, że Rosja nigdy nie napadała, lecz broniła się przed inwazjami. Pytał go, dlaczego wojska bolszewickie znalazły się w sierpniu 1920 r. pod Warszawą.

„Czy były tam na wyprawie topograficznej?” – ironizował, dodając że wystąpienie Rosjanina przypomniało, dlaczego Polska opierała się rosyjskiej dominacji i dlaczego robi to teraz Ukraina.

Przemówienie szefa MSZ chwalił m.in. były premier Szwecji Carl Bildt, który nazwał je „klasykiem” po którym „niewiele pozostało z Rosji”. Brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash określił je jako przemówieniem, które będzie pamiętane „na wieki”, zaś były niemiecki dyplomata i b. szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger napisał na platformie X: „Brawo Radek. Nie spodziewaliśmy się po tobie niczego mniej”.

Autor tekstu Bloomberga zauważa, że polski minister w przeszłości wywoływał kontrowersje swoimi wypowiedziami, porównując go do jego kolegi ze studiów na Oksfordzie, byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Bloomberg przypomina m.in. tweet Sikorskiego po wysadzeniu gazociągów Nord Stream, w którym dziękował Stanom Zjednoczonym. Wspomina też porównanie Nord Streamu do paktu Ribbentrop-Mołotow, jego uchwycone na kamerze naciski na ukraińskich polityków podczas ukraińskiego Majdanu (mówił ówczesnym opozycjonistom, że jeśli nie zgodzą się na mediowane przez niego porozumienie z rządem Wiktora Janukowycza, „wszyscy będą martwi”), a także jego przemówienie w Berlinie z 2011 r., kiedy stwierdził, że „mniej obawia się niemieckiej siły, niż niemieckiej bezsilności”.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner