New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
3mph
47%
29.91
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Bohaterami odzyskanej niepodległości są Piłsudski, Daszyński, Narutowicz

11.11.2022

Dla nas bohaterami i symbolami odzyskanej po 123 latach zaborów niepodległości są Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Gabriel Narutowicz – powiedział w czwartek w Toruniu poseł PPS Robert Kwiatkowski. Dodał, że w jego ocenie nacjonalistyczna prawica chce zawłaszczyć tradycje patriotyczne.

„W wigilię Narodowego Święta Niepodległości chciałem przypomnieć, chociaż to nasze wspólne święto, wszystkich Polaków niezależnie od orientacji politycznej i przynależności partyjnej, to jednak niepodległość Polski wywalczyła demokratyczna lewica” – mówił Kwiatkowski w Toruniu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dodał, że liderami demokratycznej lewicy byli „powszechnie znany Piłsudski, mniej znany, pierwszy premier powstałego po okresie zaborów polskiego rządu Ignacy Daszyński, kolejny premier Jędrzej Moraczewski”.

„Obserwujemy w ostatnich latach – z rosnącym niepokojem, że nacjonalistyczna prawica próbuje zawłaszczyć Święto Niepodległości, tradycje patriotyczne, niepodległościowe, odebrać wszystkim Polakom i uznać, że tylko Roman Dmowski i Eligiusz Niewiadomski — morderca pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza, to są postaci, które kultywowały tradycję walki i są symbolami polskiej niepodległości. Otóż nie. Dla nas i mam wrażenie dla większości Polaków, bohaterami i symbolami odzyskanej po 123 latach zaborów niepodległości są Piłsudski, Daszyński, Narutowicz” – podkreślił Kwiatkowski.

Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej oraz PPS rozpoczęły w mediach społecznościowych i tradycyjnych akcję „Niepodległość Polski wywalczyła demokratyczna lewica”. Plakaty z takim hasłem wywieszone w największych miastach woj. kujawsko-pomorskiego.

„Zainicjowałem także tzw. +Lekcje dla Bąkiewiczów+. W cyklu sześciu krótkich filmików przywołuję historyczne postacie, o których mówiłem. Mówię także o roli lewicy po roku 1918, po roku 1944 i 1989. Zachęcam do oglądania tego w mediach społecznościowych” – dodał Kwiatkowski. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner