Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Publicystyka
Turystyka

Chiny: Po trzech latach władze otworzyły granice, ostatecznie kończąc z polityką „zero covid”

08.01.2023

Władze Chin zniosły w niedzielę utrzymywane od prawie trzech lat surowe restrykcje na granicach, ostatecznie kończąc z polityką „zero covid”. Podróżni przybywający do tego kraju samolotami, promami i przez granice lądowe nie muszą już przechodzić kwarantanny.

Na lotnisku międzynarodowym w Pekinie rodziny i znajomi uściskami witali podróżnych przybywających z Hongkongu, Warszawy czy Frankfurtu. Tego rodzaju spotkania były niemożliwe jeszcze poprzedniego dnia – podała agencja Reutera.

Według komentatorów obowiązek kwarantanny na granicach był ostatnim utrzymywanym dotąd filarem polityki „zero covid”, która chroniła liczące 1,4 mld ludzi chińskie społeczeństwo przed dużą falą infekcji, ale też izolowała je od świata i hamowała gospodarkę.

epa10395512 A man greets a woman who landed with international flight on the Pudong International Airport, in Shanghai, China, 08 January 2023. China has reopened its borders and no longer requires quarantine for inbound travellers. The country’s National Health Commission (NHC) has downgraded the management of COVID-19 from Class A to Class B as part of measures in reopening the country. EPA/ALEX PLAVEVSKI Dostawca: PAP/EPA.

Chińskie władze nagle zniosły większość restrykcji wewnątrz kraju w listopadzie i grudniu 2022 roku, ale do niedzieli wciąż obowiązywały przepisy dotyczące kwarantanny przyjezdnych. Podróżni musieli na własny koszt poddawać się izolacji w wyznaczonych przez rząd ośrodkach. W niektórych okresach kwarantanna trwała dwa tygodnie, a czasem nawet miesiąc. Granice były też zamknięte dla większości cudzoziemców.

W niedzielę kwarantanna zniesiona została między innymi na granicy pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Hongkongiem. Na hongkońskim lotnisku ustawiały się długie kolejki oczekujących na loty do Pekinu i innych chińskich miast – podała agencja Reutera.

„Jestem taka szczęśliwa, taka podekscytowana. Nie widziałam rodziców od wielu lat. Rodzice nie są w dobrym zdrowiu, a nie mogłam wrócić i ich zobaczyć nawet, gdy (jedno z nich) miało raka jelita grubego, więc naprawdę cieszę się, że mogę wrócić i zobaczyć się z nimi teraz” – powiedziała mieszkanka Hongkongu Teresa Chow.

Inwestorzy mają nadzieję, że zniesienie restrykcji i otwarcie granic ożywią chińską gospodarkę, która rosła ostatnio najwolniej od prawie pół wieku. Kraj mierzy się jednak z dużą falą zakażeń koronawirusem, która przeciąża w niektórych miejscach służbę zdrowia i zakłóca działalność gospodarczą.

W niedzielę chińskie władze zaczęły też wydawać paszporty obywatelom ChRL oraz wizy i pozwolenia na pobyt dla cudzoziemców – podał Reuters. Obserwatorzy spodziewają się wyczekiwanego powrotu chińskich turystów do takich krajów jak Tajlandia czy Indonezja, ale według analityków natężenie podróży zagranicznych Chińczyków nieprędko powróci do poziomu sprzed pandemii, między innymi z powodu zmniejszonej liczby lotów międzynarodowych.

Niektóre kraje, w tym Włochy, Wielka Brytania, Francja, USA, Korea Południowa i Japonia, wprowadziły obowiązkowe testy na Covid-19 dla podróżnych z Chin w związku z dużą falą infekcji w tym kraju. Chińskie MSZ oceniło środki stosowane w części państw jako nienaukowe i motywowane politycznie. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY