New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
64%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Czarny wtorek w Filadelfii! Tłum złupił dziesiątki sklepów w centrum miasta

27.09.2023
Fot. Twitter / @EdKrassen / @MrAndyNgo

Sąd zdecydował o oddaleniu zarzutów przeciwko policjantowi, który zastrzelił w Filadelfii kierowcę, Eddiego Irizarry. We wtorek odbyły się tam pokojowe protesty przeciwko decyzji, które jednak pod wieczór przerodziły się w festiwal wandalizmu i grabieży. Tłum około 100 zamaskowanych osób wdzierał się do sklepów w centrum miasta, a następnie plądrował znajdujące się tam towary. W związku z kradzieżami zatrzymano ponad 20 osób.

Incydenty miały miejsce we wtorek wieczorem w samym centrum Filadelfii. Wcześniej tego samego dnia w mieście odbywały się protesty, wywołane decyzją sędziego o oddaleniu zarzutów przeciwko policjantowi, który zastrzelił Eddiego Irizarry. Demonstracje miały charakter pokojowy, jednak pod wieczór w centrum miasta zapanował chaos. Jak podkreślają lokalne władze – „incydenty nie miały żadnego związku z wcześniej zorganizowanymi protestami”.

Około godz. 20:00 sklepy w centralnej części Filadelfii padły ofiarą grabieży w stylu flash mob. Jak donoszą media – grupa około 100 zakapturzonych osób wdarła się do miejscowych biznesów. Łupem tłumu padły towary, wystawione na sklepowych półkach. Był to m.in. drogi sprzęt elektroniczny – około godziny 20:00 czasu lokalnego tłum zaatakował sklep Apple Store przy 1600 Walnut Street. Z salonu zrabowano m.in. tablety i smartfony. Większość towarów rzekomo udało się później odzyskać.

Na celowniku grabieżców znalazł się również sklep odzieżowy Lululemon przy 18th Street oraz sklep Rite Aid przy 53rd Street i Baltimore Avenue.

“Widziałam grupę ludzi wchodzących do Lululemon, wszędzie ubrania” – relacjonowała kobieta, która była świadkiem szturmu na Lululemon. Przebywała wówczas ze znajomymi w barze przy 18th Street.

Silną obecność policji zaobserwowano również na 52nd i Market Street. Kilka sklepów wzdłuż 52nd również padło ofiarą grabieży.
Ucierpiał także sklep Curaleaf przy 5000 City Avenue w Wynnefield – w pewnym momencie w witryny lokalu wjechało auto. Nie jest jasne, czy ten sklep również został okradziony. Do tego incydentu wezwano policjantów z sąsiedniego Lower Merion, gdyż filadelfijscy funkcjonariusze byli już przeciążeni rozruchami w innych częściach miasta.
Oprócz wyżej wymienionych lokali okradzione zostały także sklepy JD Sports w Roosevelt Mall i salon T-Mobile po drugiej stronie ulicy; sklep Doll House na Cottman Avenue w Mayfair oraz sklepy wzdłuż Aramingo Avenue.
Jak przekazała policja – część tłumu szabrowników przemieszczała się od miejsca do miejsca karawaną samochodów.

Do godziny 11:00 w środę policja zatrzymała w związku z wtorkowymi kradzieżami i wandalizmem 20 osób. Niektórzy zatrzymani byli uzbrojeni – skonfiskowano 2 sztuki broni. W związku z interwencjami uszkodzony został jeden policyjny radiowóz. Nie ma informacji o tym, czy ktokolwiek został ranny.

Red. JŁ

(Źródło: 6abc.com, India Today, The Philadelphia Inquirer)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00