New York
45°
Cloudy
6:39 am5:39 pm EST
6mph
86%
29.53
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Dzień Dziecka i Dzień Rodziny w szkole im. św. Jadwigi we Floral Park, NY

09.06.2022

Polonijne szkoły generalnie powstawały przy polskich parafiach czy okolicznych polskich domach narodowych, pobudowanych przez zainteresowane polskie rodziny. To ogromna rola rodziców nie tylko doskonale wykształcić swoje dziecko w USA, ale zadbać o utrzymanie i przekazywanie historii Polski i Europy.

Uczennice klasy 7 poprowadziły ciekawe gry i tańce

W sobotę, 4 czerwca w Polskiej Szkole Dokształcającej im. św. Jadwigi we Floral Park, NY, prężnie działająca Rada Rodziców, której przewodniczącą jest Bożena Narra, przygotowała Dzień Dziecka dla swoich uczniów. Grono pedagogiczne zadbało o zorganizowanie gier i zabaw. W godzinach od 9:00 do 12:15 przygotowano wiele atrakcji. Na wiele z nich już kilka miesięcy wcześniej rodzice przygotowali kiermasz wielkanocnych dekoracji i wypieków własnej roboty, aby zebrać odpowiednie fundusze.

Latające talerze zachwyciły wszystkie dzieci

Uczniowie, aby uczcić także Dzień Rodziny zaprosili rodziców dla których zaprezentowali się w bardzo ciekawym, słowno-tanecznym programie. Wielu z oglądających potwierdziło opinię pani dyrektor, że „ciekawiej było niż na Broadwayu”.

A wszystko w godzinach porannych zaczęło się od Magic Show dla dzieci, zaproszony magik nawiązał szybko kontakt z uczniami, którzy chętnie występowali z nim na scenie. Wiele sztuczek, np. latające talerze czy występ pani dyrektor na scenie, pozostanie radosnym echem przez długi czas. Najmilszym akcentem zakończenia spotkania z magikiem to wyprodukowanie przez niego cukrowej waty dla każdego chętnego ucznia, czyli… dla wszystkich. Wspólne tańce i zabawy pod okiem nauczycielek zakończyły część pierwszą, a dzieci posiliły się pizzą.

Dzieci uważnie obserwowały magika

Akademia i wspólne tańce oraz poczęstunek dla rodziców były kończącym akordem Dnia Rodziny. Podczas poczęstunku młodzież przygotowała pokaz mody dla rodziców. Było bardzo wesoło, wszyscy doskonale się bawili. Imponująca organizacja i atmosfera w szkole to efekt doskonałej współpracy Rady Rodziców, grona pedagogicznego. Oprawę muzyczną przygotował Piotr Górcznicz, gość honorowy, który od wielu lat wspierał szkołę, mimo że jego córki już dawno opuściły szkolne mury. Na uroczystość przybyła też Maria Bąk, była nauczycielka i wicedyrektorka szkoły, bardzo znana w środowisku zarówno polonijnym, jak i amerykańskim.

Występ na scenie pani dyrektor wzbudził wiele emocji, tym bardziej że podczas magicznego transu nie można było odnaleźć jej głowy…

Słodkości sponsorowała zaprzyjaźniona piekarnia Piekło Bakery z właścicielką Martą Puchalską. Jej ciasteczka i desery nie tylko były pyszne, ale też pięknie prezentowały się na talerzach.

Dyrektor szkoły Emilia Boguszewska też lubi cukrową watę

Dyrektor Emilia Boguszewska podczas rozmowy z „Nowym Dziennikiem” podkreśliła, że „szkoła słynie z tego, że zawsze wychodzi z pomocą potrzebującym”. „Co roku w okresie świat Bożego Narodzenia wysyłamy paczki do domów dziecka w Polsce, a w tym przystąpiliśmy do akcji zorganizowanej przez Centralę Polskich Szkół Dokształcającej w Ameryce na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie 'Most pomocy Ukrainie’”. Ponadto dyrekcja szkoły skontaktowała się z jednym z domów dziecka w Ukrainie i postanowiła dodatkowo zorganizować pomoc tym dzieciom, uciekającym przed okrucieństwem wojny. „Ukraińskie sieroty, po burzliwych przeżyciach, znalazły się w białostockim Domu Dziecka, do którego, po dwóch tygodniach zbiórki (wśród naszej szkolnej społeczności najpotrzebniejszych rzeczy) wysłaliśmy 11 wielkich paczek” – poinformowała dyr. Boguszewska.

Z okazji Dnia Rodzinny dzieci narysowały swoich najbliższych

Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Jadwigi we Floral Park (polskaszkolafloralpark.org) rozpoczęła swą działalność we wrześniu 1959 roku. Szkoła powstała przy parafii św. Jadwigi we Floral Park z inicjatywy inżyniera Leona Younga i kilku zaangażowanych parafian, którzy rozumieli jak ważne jest zachowanie polskiej kultury i języka wśród najmłodszego pokolenia Polonii amerykańskiej. Centrala Polskich Szkół Dokształcających pod przewodnictwem inżyniera Younga zarejestrowała Polską Szkołę Dokształcającą im. św. Jadwigi w poczet polskich szkół w metropolii nowojorskiej, realizujących program nauczania dla szkół polonijnych. Z każdym rokiem systematycznie wzrastała liczba uczniów i nauczycieli.

Obecnym dyrektorem szkoły jest mgr Emilia Boguszewska. Opiekę duchową sprawuje ksiądz proboszcz Piotr Rożek. Uczniowie zdobywają wiedzę pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Lekcje odbywają się w soboty od 9:00-12.30 ppoł. Szkoła prowadzi zajęcia dla grup wiekowych od 4 roku życia do kl. 8. Grono pedagogiczne: dyrektor – Emilia Boguszewska – kl. VII, zastępca dyrektora – Marta Pycia – kl. II, Ligia Kuzmicka-Bus – kl. VI, Barbara Falkowska – kl. IV, Aleksandra Mroz – kl. III, Katarzyna Romero – kl. I, Monika Tarasinski – kl. przedszkolna.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY