New York
54°
Cloudy
6:27 am5:48 pm EDT
12mph
94%
30.08
SunMonTue
63°F
57°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Francja: 7-metrowa wieża Eiffla z zapałek jednak znalazła się w Księdze Rekordów Guinessa

10.02.2024
Foto: Facebook - Richard Plaud

Ponad 7-metrowy model wieży Eiifla zbudowany we Francji znalazł się jednak w Księdze Rekordów Guinessa, choć wcześniej zdyskwalifikowano go ze względu na użyty rodzaj zapałek. Makietę zbudował Richard Plaud, a zużył na nią prawie 707 tysięcy zapałek.

Jak podała BBC w nocy z piątku na sobotę, dosłownie dzień po dyskwalifikacji Księga Rekordów Guinessa zmieniła wcześniejszą decyzję i uznała, że Francuz zbudował z zapałek rekordowo wysoką budowlę.

Najpierw uznała bowiem, że Plaud użył niewłaściwego budulca. Francuz zaczął tworzyć swą wieżę Eiffla od odcinania główek zapałek, ale uznał, że jest to zbyt żmudna praca. Zwrócił się do producenta, a ten dostarczył mu zapałki bez końcówek pokrytych siarką.

Następnie, zużywając 706 900 zapałek i 23 kilogramy kleju, zbudował model wieży Eiffla o wysokości 7,19 metra.

Po ukończeniu pracy, która zajęła mu 4200 godzin w ciągu ośmiu lat, zwrócił się w grudniu 2023 roku do Księgi Rekordów Guinessa o uznanie jego dzieła za rekord. Odpowiedź była jednak odmowna – praca został odrzucona, ponieważ nie użyto w niej „zapałek dostępnych w handlu”.

Jednak 7 lutego br. organizacja zmieniła zdanie, uznając swą pierwszą decyzję za zbyt surową. Oznacza, że pobity został poprzedni rekord, ustanowiony przez Toufica Dahera z Libanu, który w 2009 roku zbudował z zapałek model wieży Eiffla o wysokości 6,53 metra.

47-letni Richard Plaud mieszka w miejscowości Montpellier-de-Medillan na zachodzie Francji, około 100 km na północ od Bordeaux.

Teraz planuje zademonstrowanie swojej pracy w Paryżu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w lipcu br. (PAP)

awl/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY