New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Joe Biden podpisał rozporządzenie w sprawie rozszerzenia dostępu do pigułek aborcyjnych

08.07.2022

Prezydent USA Joe Biden podpisał w piątek rozporządzenie mające zwiększyć dostęp Amerykanek do pigułek aborcyjnych oraz zapewnić ochronę kobietom poszukującym informacji na temat aborcji. To odpowiedź na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji, który Biden określił jako „straszny i radykalny”.

Podpisane przez prezydenta dokumenty zobowiązują rządowe agencje do znalezienia dodatkowych sposobów zabezpieczenia dostępu do pigułek aborcyjnych, a także ochrony danych cyfrowych, by dane na temat kobiet poszukujących informacji o aborcji nie docierały m.in. do władz stanów, gdzie aborcja jest zakazana.

„Istnieją coraz większe obawy, że ekstremistyczni gubernatorzy i inni będą starali się dostać te dane z waszych telefonów, które są w eterze, by sprawdzać, czego szukacie, gdzie idziecie i co robicie, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną” – powiedział Biden.

Jest to reakcja na ogłoszony w czerwcu wyrok Sądu Najwyższego USA, który zniósł obowiązujące od prawie 50 lat federalne prawo do aborcji w początkowych stadiach ciąży, oddając prawo do regulacji tej kwestii władzom stanowym i Kongresowi.

Biden w piątek ponownie skrytykował wyrok, twierdząc, że jest on „straszny, radykalny i przewrotny” oraz „oparty nie na konstytucyjnej ocenie, lecz (…) czystej politycznej władzy”. Wezwał też kobiety do tłumnego głosowania w listopadowych wyborach do Kongresu, by możliwe było przyjęcie ustawy kodyfikującej ogólnokrajowe prawo do aborcji.

„Sąd (…) nie ma pojęcia o potędze amerykańskich kobiet” – powiedział prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner