New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
2mph
85%
29.82
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Opinie i Analizy

Kalifornia czwartą gospodarką świata? Może wyprzedzić Niemcy, ale ekonomista studzi entuzjazm

25.10.2022

Pomimo wielu regulacji i wysokich podatków gospodarka Kalifornii rozwija się – przynajmniej na razie – dobrze. Według najnowszego raportu Bloomberga, Golden State jest na dobrej drodze do wyprzedzenia gospodarki Niemiec.

Biuro gubernatora Gavina Newsoma wskazuje przy tym na kwitnący przemysł energii odnawialnej, tworzenie miejsc pracy, spadającą stopę bezrobocia i rosnącą wartość rynkową firm, jako czynniki, które napędzają wzrost gospodarczy Kalifornii.

„Podczas gdy krytycy często mówią, że najlepsze czasy Kalifornii już za nami, rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej – nasz wzrost gospodarczy i wzrost liczby miejsc pracy nadal napędzają gospodarkę kraju” – powiedział gubernator Newsom w oświadczeniu wydanym przez jego biuro.

Podczas gdy liczby wydają się świetne na papierze, jeden z ekonomistów powiedział CBS13, że nie rzucają światła na całość.

„Moim zdaniem Kalifornia prawdopodobnie świętuje zbyt wcześnie” – powiedział dr Sanjay Varshney, znany profesor finansów w wielu instytucjach, w tym w Sacramento State. Dodaje, że zwracanie uwagi tylko i wyłącznie na zyski, nie zwracając uwagi na problemy, jest mylące.

„Spójrz na wszystko, za co musimy zapłacić, a znajdziesz odpowiedź, że Kalifornia staje się coraz mniej dostępna dla zwykłych ludzi, a my tworzymy tę ogromną przepaść między „posiadającymi” i „nie mającymi” – powiedział Varshney.

Profesor zwraca uwagę, że liczby są napędzane przez gigantów z Doliny Krzemowej. „To są multimilionerzy i miliarderzy z Bay Area, którzy przekręcają liczby. Reszta z nas w Kalifornii walczy o związanie końca z końcem” – powiedział Varshney.

Ekonomista zwraca również uwagę, że firmy z Doliny Krzemowej coraz częściej przenoszą się do bardziej atrakcyjnych dla biznesu stanów – co może przełamać optymizm, co do rozwoju Kalifornii.

„Coraz więcej firm ustawia się w kolejce, chcąc przenieść swoje siedziby do Teksasu, na Florydę lub gdzie indziej” – powiedział Varshney. „Więc nie tylko firmy opuszczają stan, ale także ludzie opuszczają stan. To może mieć wpływ na dalszy rozwój Kalifornii”.

Czy Kalifornia wyprzedzi gospodarczo Niemcy? Solidne dane pojawią się dopiero za rok. Jedna z prognoz przedstawionych w raporcie Bloomberga pokazuje, że Kalifornia już wyprzedziła Niemcy o 72 miliardy dolarów w nominalnym PKB, biorąc pod uwagę ostatnie tempo wzrostu stanu.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner