New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Lech Wałęsa zakończył przemówienie po okrzykach uczestników marszu „idziemy”

04.06.2023

Przed rozpoczęciem niedzielnego marszu organizowanego przez lidera PO Donalda Tuska, głos zabrał były prezydent Lech Wałęsa. W pewnym momencie przemówienia uczestnicy marszu zaczęli wnosić okrzyki „idziemy”, po czym Wałęsa zakończył wystąpienie.

Podczas przemówienia, przed rozpoczęciem marszu, Wałęsa opowiadał o czasach opozycji antykomunistycznej, działalności „Solidarności” i swoim dorobku. „Jak dobrze wiecie jestem człowiekiem sukcesu tysiąclecia, tak mówią niektórzy. Robotnik, elektryk, dużo dzieci, cztery profesury honorowe, ponad sto doktoratów” – mówiły były prezydent.

Mówiąc o czasach „Solidarności” wskazywał na różnice zdań z niektórymi działaczami opozycji m.in. Anną Walentynowicz. „Gdybym posłuchał pani Walentynowicz i innych, koniec +Solidarności+” – powiedział.

Wałęsa mówił też, że był oskarżany o to, iż był agentem SB. „Teoretycznie nie mam obrony, jak wytłumaczyć, że nie jestem (agentem), a praktycznie patrzcie, jakie to proste” – powiedział były prezydent. Dodał, że zastanawiał się, dlaczego historyk Sławomir Cenckiewicz „tak go gnębi, dlaczego napisał tyle książek – wszystko to kłamstwo”. „I doszedłem do wniosku, że on w to wierzy” – dodał Wałęsa.

Jak dodał, również prezes PiS Jarosław Kaczyński go atakuje. „On dobrze wiedział, że ja mu nie daruję niszczenia Polski, że ja go prędzej czy później wyrzucę i dlatego postanowił rzucić potwarz, żeby mi was zabrać, żebyście odeszli ode mnie, tym sposobem chce wygrywać. Ale przeczekałem to, wierząc, że przyjdzie dzień, w którym powiemy: +panie Kaczyński, taczki stoją, do przodu+ i ten dzień nadchodzi” – powiedział Wałęsa.

Uczestnicy marszu, w pewnym momencie przemówienia, zaczęli wnosić okrzyki „idziemy”. „Jak nie chcecie słuchać, to dziękuję bardzo, wszystkiego dobrego” – powiedział Wałęsa i zakończył przemówienie.

Odnosząc się do najważniejszych dzisiejszych problemów wskazywał m.in. na „wielką sprawę Rosja-Ukraina, podważanie roli naszego Ojca Świętego”.

Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie – nie słyszy przemówień. (PAP)

kos/ pś/ ago/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner