New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
5mph
53%
30
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Meksyk: Największa w tym roku grupa nielegalnych imigrantów kieruje się w stronę granicy z USA

16.11.2023

Ponad 3 tys. nielegalnych imigrantów kieruje się z południowego Meksyku do granicy ze Stanami Zjednoczonymi – podały w czwartek meksykańskie media, powołując się na lokalną policję. To największa w tym roku grupa migrantów z państw Ameryki Łacińskiej, udająca się do USA.

Telewizja Milenio odnotowuje, że w ostatnich miesiącach w grupach nielegalnych imigrantów, którzy próbują przedostać się do Stanów Zjednoczonych, dominują obywatele Kuby, wkraczający do Meksyku od strony Gwatemali.

Zjawisko potwierdza niezależny kubański portal CiberCuba, według którego grupa blokująca jedną z dróg na terenie stanu Chiapas, na południowym wschodzie Meksyku, jest zdominowana przez Kubańczyków.

Lokalna policja potwierdziła, że licząca ponad 3 tys. imigrantów grupa doprowadziła do chaosu komunikacyjnego na trasie pomiędzy gwatemalskim miastem Escuintla, a meksykańskim Huixtla, blokując drogę, aby otrzymać pozwolenie na możliwość wolnego tranzytu przez Meksyk.

„Chcemy dokumentów!”, „Zjednoczone narody nigdy nie zostaną pokonane!” – skandowali członkowie grupy imigrantów nagrani przez lokalne media.

CiberCuba poinformował, że w tłumie zmierzającym do Stanów Zjednoczonych poza Kubańczykami są także obywatele Haiti oraz Wenezueli. W grupie znajduje się około 2 tys. niepełnoletnich osób. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00