New York
82°
Sunny
5:24 am8:30 pm EDT
1mph
57%
30.2
FriSatSun
90°F
93°F
95°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Miejskie ogrody są dobre dla ludzi i przyrody

18.02.2023

Nowe badanie przeprowadzone na University of Texas, Austin (USA) pokazało, że ogrody miejskie, w których uprawia się m.in. rośłiny jadalne, pozytywnie oddziałują na lokalny ekosystem, bioróżnorodność oraz na pracujących w nich ludzi.

W projekcie opisanym w magazynie „Ecology Letters” naukowcy przez 5 lat obserwowali 28 miejskich ogrodów działających w różnych częściach Kalifornii.

Zwrócili uwagę na bioróżnorodność roślin i zwierząt, działanie okolicznego ekosystemu, pochłanianie dwutlenku węgla, produkcję żywności, kontrolę szkodników a także na samopoczucie ludzi.

„Chcieliśmy określić, czy konieczne są jakieś kompromisy, jeśli chodzi o bioróżnorodność czy funkcjonowanie ekosystemów” – mówi prof. Shalene Jha, główna autorka publikacji.

„Odkryliśmy, że takie ogrody, które dostarczają ogromnych zasobów żywności i podnoszą samopoczucie ich użytkowników, wspierają także niewiarygodnie wysoki poziom roślinnej i zwierzęcej bioróżnorodności. Wszyscy wygrywają” – dodaje badaczka.

Tymczasem wcześniejsze założenia odnośnie wpływu upraw na środowisko dotyczyły głównie intensywnych upraw poza miastami. Zwykle uprawia się wtedy jeden gatunek na masową skalę.

Miejskie ogrody są, natomiast wypełnione różnorodnymi roślinami, a przy tym zajmują niewielką powierzchnię. To istotne wyniki m.in. ze względu na zachodzące zmiany cywilizacyjne.

„Szacuje się, że do 2030 roku ok. 60 proc. populacji świata będzie żyło w miastach” – podkreśla prof. Jha.

„Miejskie farmy i ogrody obecnie dostarczają ok. 15-20 proc. zasobów żywności, więc są kluczowe dla sprostania związanym z żywieniem wyzwaniom. Widzimy, że miejskie ogrody stwarzają niezwykłą okazję, aby zarówno zwiększać bioróżnorodność, jak i lokalną produkcję jedzenia” – wyjaśnia ekspertka.

Przy okazji okazało się, że na lokalny ekosystem wpływ mają wybory dokonywane przez ogrodników. Na przykład sadzenie drzew w pobliżu uprawnych roślin nasila pochłanianie CO2 bez szkodzenia owadom zapylającym i bez osłabiania upraw z powodu cienia.

Odpowiednie stosowanie kompostu poprawia natomiast obieg węgla w glebie.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Tagi ogrod miasto

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner