New York
72°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
42%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Morawiecki: mamy dużo lepsze wyniki sektora finansów publicznych niż w czasach PO

24.04.2023

Mamy dużo lepsze wyniki sektora finansów publicznych niż w czasach PO, maleje dług do PKB, w tym roku będzie to być może 47-48 proc. – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie).

Szef rządu w niedzielę w ramach akcji „Polska jest jedna – inwestycje lokalne” spotkał się z mieszkańcami województwa lubuskiego. Przekonywał, że w środku globalnego kryzysu gospodarczego, za rządów PiS, Polska ma dużo lepsze finanse niż za czasów Platformy Obywatelskiej.

„My mamy dużo lepsze wyniki sektora finansów publicznych niż w czasach Platformy (…). Oni nie tylko nie stosowali tarcz antykryzysowych takich jak my – 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, oni zabrali oszczędności Polaków z OFE, 150-kilka mld zł, a wtedy to było około 9 proc. PKB” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że kiedy koalicja PO-PSL obejmowała rządy w 2008 roku, to dług do PKB wynosił około 47 proc., a jak oddawali rządy, w 2015-2016 roku to dług ten wynosił 56-57 proc.

„Niech wszyscy ekonomiści zmierzą się z tą rękawicą, którą rzucam ekonomistom mainstreamowym PO – gdyby nie zabrane pieniądze z OFE przekroczylibyście dług konstytucyjny (…) to wstyd dla PO, całkowity wstyd” – powiedział premier.

Dodał, że PiS mimo trzech kryzysów – epidemicznego, energetycznego i wojny na Ukrainie, nie dopuścił do wzrostu zadłużenia. „Maleje dług do PKB, w tym roku będzie to być może nawet 47-48 proc.” – przekazał szef rządu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Marcin Rynkiewicz

kos/ mmd/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner