New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Nasza Unia rozdała stypendia polonijnej młodzieży

28.06.2023
Kaeyra czyli Karolina Baran otrzymała tytuł Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii. Symboliczny czek na 5 tys. dolarów wręczył jej Bogdan Chmielewski (pierwszy z prawej) prezes PSFCU wraz z przedstawicielami jej Rady Dyrektorów. Na zdjęciu także (od lewej): Małgorzata Gradzki, Małgorzata Czajkowska, dr Iwona Korga, Karolina Baran oraz Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przeznaczyła w tym roku 550 tys. dolarów na stypendia dla najzdolniejszych polonijnych studentów i absolwentów szkół średnich. W sumie wsparcie finansowe wnoszące od 500 do 5000 dolarów otrzymało 512 osób. Przyznano także tytuł Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii. Wyróżniono nim Karolinę Baran, która pod artystycznym pseudonimem Kaeyra była jedną z największych gwiazd ostatniej edycji telewizyjnego programu „American Idol”.

„W ciągu 23 lat istnienia programu stypendialnego przeznaczyliśmy na niego ponad 7 milionów dolarów, a pomoc finansową otrzymało ponad 6000 studentów. To są suche liczby, ale dzisiaj przekonaliśmy się, że powinniśmy być dumni z osiągnięć młodzieży, która odbierała te stypendia. Jestem przekonany, że wiele z tych osób, o ile nie wszystkie, w przyszłości osiągną ogromne sukcesy” – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Bogdan Chmielewski, prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU). Dodał, że to także zasługa ich rodziców, i w ich stronę skierował specjalne podziękowania za wsparcie, jakiego udzielają swoim dzieciom.

Prezes i dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski złożył gratulacje stypendystom i ich rodzicom / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Myślę, że również my, jako Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, udowodniliśmy, że jesteśmy czymś więcej niż bank. Dlatego zachęcam wszystkich do korzystania z naszych usług i produktów, ponieważ ten zysk, który wspólnie wypracowujemy, jesteśmy później w stanie przeznaczyć m.in. na tak wspaniałą inicjatywę, jaką jest chociażby nasz program stypendialny” – dodał szef PSFCU.

Uroczystość wręczenia stypendiów dla młodzieży z metropolii nowojorskiej odbyła się 7 czerwca i miała miejsce w Bowery Ballroom na Manhattanie. Uświetnił ją krótki występ Karoliny Baran. Prócz nagrodzonej młodzieży i ich rodziców wzięli w niej udział pracownicy i przedstawiciele Rady Dyrektorów PSFCU wchodzący w skład Komitetu Stypendialnego: dr Iwona Korga, Małgorzata Czajkowska i Franciszek Piwowarczyk, a także Małgorzata Gradzki i wspomniany wcześniej prezes Bogdan Chmielewski. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Stypendialnej, którą tworzyli: Maria Bielska, Dominika McPartland, dr Magdalena Nawrocka, Beata Popowska, dr Jacek Czarnecki i Alicja Winnicka, pełniąca funkcję przewodniczącej. Gościem specjalnym był ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Pamiątkowe zdjęcie stypendystów z przedstawicielami zarządu PSFCU oraz Komitetu i Komisji Stypendialnej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CEREMONIA STYPENDIALNA

Podczas części oficjalnej nie brakowało przemów, podziękowań, gratulacji i kwiatów. Prowadził ją Mariusz Moryl z Działu Promocji i Reklamy PSFCU. Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Chmielewski, prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Zwrócił on uwagę, że instytucja finansowa, którą kieruje, oferuje Polonii wiele różnych form wsparcia, wśród których program stypendialny zajmuje szczególne miejsce i jest ogromnie ważny.

Z kolei wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU i zarazem przewodniczący Komitetu Stypendialnego Franciszek Piwowarczyk przedstawił zasady przyznawania nagród finansowych dla maturzystów i studentów uczelni wyższych oraz omówił warunki, jakie wnioskodawcy musieli spełnić. Podstawowym warunkiem jest posiadanie przez nich konta w PSFCU przez co najmniej rok.

Przewodniczący Komitetu Stypendialnego Franciszek Piwowarczyk przedstawił zasady przyznawania stypendiów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Przyszli stypendyści są oceniani na podstawie wyników w nauce, zaangażowania w działalność pozaszkolną i społeczną. Oceniany jest także esej, którego temat zmienia się z roku na rok” – wyjaśniał Franciszek Piwowarczyk. Głos zabrała także Alicja Winnicka, przewodnicząca Komisji Stypendialnej, która z kolei przedstawiła zasady i kryteria oceniania wniosków oraz esejów stypendialnych. Złożyła także gratulacje wszystkim laureatom oraz skierowała słowa uznania do ich rodziców i nauczycieli.

„Czytając wasze podania byliśmy niezmiernie dumni z waszych osiągnięć na studiach oraz waszego zaangażowania w sprawy nasze, czyli polsko-amerykańskiej społeczności – podkreśliła Alicja Winnicka. – Dodaliście nam wszystkim skrzydeł”.

Przewodnicząca Komisji Stypendialnej Alicja Winnicka podkreśliła, że jest pod wielkim wrażeniem esejów napisanych przez stypendystów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PRZEMÓWIENIE MOTYWACYJNE

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał gość specjalny – ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Opowiedział o swojej politycznej karierze oraz o pracy w Pałacu Prezydenckim, gdzie przez kilka lat pełnił m.in. funkcję szefa Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dużą cześć swojego przemówienia poświęcił na temat dotyczący motywacji do życia i działania. Zwrócił uwagę na trzy najważniejsze – jego zdaniem – sprawy z tym związane. Pierwsza, jak stwierdził, to realistyczne spojrzenie na rzeczywistość i marzenia, które wyznaczają kierunek naszego działania.

„Wasze pokolenie będzie w największym stopniu skonfrontowane z nierzeczywistością i sztuczną inteligencją. Niezwykle ważne jest to, że jak spotkacie się ze sztucznym światem, którego wokół was jest coraz więcej, żebyście wówczas potrafili docenić, zrozumieć i odróżnić świat rzeczywisty, bo on jest dużo ciekawszy niż ten nierzeczywisty” – zaznaczył ambasador.

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski wygłosił przemówienie motywacyjne / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Drugą ważną sprawą, na którą zwrócił uwagę, jest aktywność w internecie. Prelegent podkreślił też, żeby uważać na to, co się publikuje w mediach społecznościowych.

„Starajcie się zachować swoją prywatność. Bardzo umiejętne dozujcie siebie innym, a zwłaszcza światu” – apelował Krzysztof Szczerski. Ambasador dodał, że taka pseudopopularność niewiele wnosi do naszego życia, a w dalszej perspektywie nawet przeszkadza. Zachęcił też wszystkich do bycia sobą, a nawet przekraczania tej osobistej bariery i wyznaczania sobie wyższych celów, by być „więcej niż tylko sobą”. W tym kontekście przypomniał słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”. Dodał na zakończenie, żeby również mieć świadomość, że nie zawsze i nie wszystkim uda się osiągnąć te największe i najbardziej wymarzone cele, oraz by na to być także przygotowanym. Niezależnie od tego należy jednak cały czas – jak zaznaczył – „wymagać od siebie, żeby się rozwijać”. I to było trzecie przesłanie ambasadora Krzysztofa Szczerskiego do polonijnej młodzieży.

Prezes i dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski (pierwszy z lewej) wręczył członkom Komisji Stypendialnej bukiety kwiatów. Na zdjęciu także (od lewej): dr Jacek Czarnecki, dr Magdalena Nawrocka, Maria Bielska, Alicja Winnicka, Dominika McPartland i Beata Popowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

NAGRODY STYPENDIALNE

„Poziom wniosków o stypendia był niesamowicie wysoki. Studenci bardzo ładnie się wypowiadali na temat swojej działalności w Polonii oraz swoich planów zawodowych i naukowych, a także tych związanych ze społecznością polonijną” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Alicja Winnicka. Przewodnicząca Komisji Stypendialnej dodała, że mimo iż było to dla niej zupełnie nowe doświadczenie (pełniła tę funkcję po raz pierwszy), to jest bardzo z niego zadowolona, a nawet zainspirowana różnymi opiniami i spostrzeżeniami młodej Polonii.

W tym roku łączna suma pieniędzy przeznaczonych na stypendia wyniosła 550 tys. dolarów. Wręczono je 512 studentom i maturzystom z dwunastu stanów, takich jak: Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwania, Illinois, Floryda, Karolina Południowa, Tennessee, Minnesota, Ohio, Massachusetts oraz Utah. Wśród laureatów nagród stypendialnych było 188 studentów wyższych uczelni oraz 324 absolwentów szkół średnich. Otrzymali oni wsparcie finansowe w wysokości: 500, 1000, 2000 oraz 5000 dolarów. Te najwyższe stypendia przyznano pięciorgu studentom.

Stypendyści prócz nagród finansowych otrzymali także dyplomy i książki poświęcone drugiej wojnie światowej. Od lewej: Małgorzata Gradzki, Małgorzata Czajkowska, Julia Wojtkowska, dr Iwona Korga oraz Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W gronie 324 maturzystów było także dziewięciu absolwentów szkół średnich, którzy otrzymali dodatkowe stypendia przyznane przez New York Credit Union Association, organizację zrzeszającą unie kredytowe działające w Stanach Zjednoczonych. Poza tym dziesięcioro studentów wzięło także udział w tzw. stażu prezydenckim – wizycie studyjnej w Polsce zorganizowanej przez PSFCU we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Specjalnym wyróżnieniem – tytułem Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii – uhonorowano także Karolinę Baran, która kilka tygodni temu była na ustach całych Stanów Zjednoczonych i Polski jako jedna z największych gwiazd programu telewizyjnego „Americal Idol”.

Wszyscy laureaci nagród stypendialnych dodatkowo otrzymali dyplomy oraz książki poświęcone Polsce, opowiadające o drugiej wojnie światowej oraz o powstaniu warszawskim. Stypendyści byli bardzo zadowoleni z przyznanego im wsparcia finansowego i zapewniali, że otrzymane fundusze wykorzystają na dalszą edukację.

Olivia Jabłońska (w środku) studiująca logopedię w Queens College zamierza wykorzystać stypendium na dalszą edukację. Na zdjęciu także dr Iwona Korga oraz Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Prawie przez całe swoje życie chodziłam do polskiej szkoły i jestem zaangażowana w polonijne środowisko, dlatego stypendium z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej jest dla mnie szczególnie ważne” – podkreśliła Eliza Olszewska. Poza tym jest ona zakochana w Polsce, co roku odwiedza tam swoją babcię, a nawet myśli o zamieszkaniu na stałe w kraju swoich rodziców. Na razie po wakacjach rozpocznie naukę na Uniwersytecie Florydzkim, gdzie będzie studiowała medycynę. Eliza Olszewska otrzymane pieniądze zamierza przeznaczyć na zakup książek potrzebnych na studia.

Radości nie kryły także inne osoby.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem to stypendium, ponieważ bardzo mi ono pomoże. W Stanach Zjednoczonych nauka jest bardzo droga i każda dodatkowa pomoc finansowa jest dużym ułatwieniem. Jestem bardzo zadowolony, że moja moja ciężka praca w końcu została dostrzeżona i nagrodzona” – powiedział Adrian Romej. Zapewnił też, że pieniądze, które otrzymał, będzie chciał wykorzystać na zakup książek i materiałów szkolnych. Jest on tegorocznym maturzystą, a po wakacjach będzie studentem wojskowej uczelni Coast Guard Academy w New London w stanie Connecticut.

Aleksandra Łapińska (w środku) studiująca terapię w Queens College była niesamowicie z otrzymanego stypendium. Na zdjęciu także (od lewej): Małgorzata Gradzki, Małgorzata Czajkowska, dr Iwona Korga oraz Franciszek Piwowarczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zadowolone były także osoby, które już od kilku lat studiują na wyższych uczelniach.

„Bardzo się cieszę z tego stypendium i jestem z siebie niesamowicie dumna, ponieważ ciężko pracuję na tego typu wyróżnienia, a poza tym lubię się udzielać w polonijnym środowisku. Robię to w szczególności na Greenpoincie, gdzie pracuję w polskiej szkole. Fundusze te zamierzam wykorzystać na zakup książek i potrzebnych materiałów” – podkreśliła Aleksandra Łapińska, która studiuje terapię w Queens College, a w przyszłości zamierza pracować i pomagać osobom niepełnosprawnym. Bardzo szczęśliwa była także jej koleżanka z uczelni, która, podobnie jak wszyscy pozostali laureaci, otrzymane pieniądze zamierza przeznaczyć na edukację.

„Dla mnie to stypendium jest bardzo ważne, ponieważ będę mogła je wykorzystać na opłatę za szkołę oraz na zakup książek, a może nawet na nowy komputer” – podkreśliła Olivia Jabłońska, która studiuje logopedię w Queens College.

Ogromnie szczęśliwa była Karolina Baran (Kaeyra), czyli Wschodząca Gwiazda Naszej Unii. Wraz z tym tytułem wręczono jej nagrodę wynoszącą 5 tys. dolarów.

„Jestem bardzo wdzięczna Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za to, że przyznała mi to wyróżnienie. Przez wiele lat bardzo ciężko pracowałam i cieszę się, że to zostało zauważone” – podkreśliła z dumą Kaeyra. Zapewniła też, że fundusze, które otrzymała, przeznaczy na dalszą edukację.

Gwiazda ostatniej edycji programu „American Idol” kształci się w Musicians Institute w Los Angeles i studiuje na dwóch kierunkach związanych z jej artystyczną profesją. Pierwszy to biznes muzyczny, a drugi to marketing muzyczny. Karolina Baran podczas rozpoczęcia ceremonii stypendialnej zaśpiewała hymny – polski i amerykański – a na zakończenie uroczystości dała krótki recital.

Na zakończenie ceremonii wręczenia stypendiów z krótkim recitalem wystąpiła Kaeyra, czyli Karolina Baran, która otrzymała tytuł Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii i czek na 5 tys. dolarów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

***

W okręgu Chicago ceremonia wręczenia stypendiów odbyła się 3 czerwca i miała miejsce w Muzeum Polskim w Ameryce. Gościem specjalnym był i przemówienie motywacyjne wygłosił ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner