New York
64°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
68%
30
TueWedThu
77°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Nie wiedziały, że to aborcja “last minute”. Prawnik zadzwonił, żeby przerwać procedury

26.06.2022

Dzień po orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, który unieważnił wyrok w sprawie z lat 70. Roe przeciwko Wade, Ameryka żyje tematem aborcji. The Guardian opisał, co działo się w klinkach aborcyjnych w momencie, kiedy ogłoszono decyzję.

Przykładem jest jedna z klinik w Teksasie. Pracownicy Alamo Women’s Reproductive Services Clinic w Alamo w San Antonio właśnie otrzymali telefon od swojego prawnika – pisze Guardian. Prawnik poinformował ich, że procedury kliniki muszą być przerwane natychmiast!

W holu czekały kobiety, umówione na zabieg. Pracownicy musieli do nich wyjść i poinformować je, że zabiegi się nie odbędą. Chwile przedtem Sąd Najwyższy USA obalił historyczny precedens, który gwarantował obywatelom USA konstytucyjne prawo do aborcji.

Od tamtej pory prawo o stopniu dostępności aborcji zaczęło być w gestii stanów. Prawo federalne przestało w tej kwestii obowiązywać. Jakiś czas temu teksańscy prawodawcy uchwalili ustawę, które była „zaprogramowana”, aby wejść w życie po ewentualnym obaleniu Roe vs Wade. Tak też się stało – aborcja w Teksasie stała się nielegalna. Kliniki aborcyjne w stanie zamarły w bezruchu.

Kilka godzin później klinika opróżniła się ze wszystkich poza tymi, którzy poddali się aborcji na kilka godzin lub minut przed orzeczeniem. Kobiety nie wiedziały wtedy, że była to „aborcja last minute”.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner