New York
70°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
12mph
43%
30.25
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Ognisko, kiełbaski, zabawa w plenerze – czyli wymarzone zakończenie roku szkolnego

25.05.2023
Zakończenie roku szkolnego na świeżym pwietrzu, przy ognisku ZDJĘCIA: JOANNA MACIOSZEK

W nietuzinkowy sposób naukę zakończyli uczniowie polonijnej szkoły Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark w NJ. Nie było apelu czy też akademii. W zamian za to fundacja zaproponowała uczniom ognisko, poczęstunek i mnóstwo wrażeń na świeżym powietrzu.

Joanna Macioszek

„Chcieliśmy zatrzymać ten moment w pamięci uczniów, aby z radością nie tylko wspominali moment zakończenia roku szkolnego, ale by również z utęsknieniem wrócili w szkolne progi we wrześniu” – mówi jedna z nauczycielek szkoły polonijnej w Clark.

Inauguracja końca nauczania rozpoczęła się w piątek, 19 maja w późnych godzinach popołudniowych. Uczniowie wraz z rodzicami zaproszeni zostali w specjalnie przygotowane na ten cel miejsce, na zielonych terenach należących do fundacji. Mamy klasowe bardzo chętnie pomagały w przygotowaniu gorącego posiłku i deserów. Serwowano kiełbaski z grilla, pierogi z truskawkami, mnóstwo słodkich rozmaitości i owoców.

Młodsi uczniowie bardzo szybko zintegrowali się i rozpoczęli gry i zabawy zespołowe. Prym wiodła zabawa „Raz dwa trzy, baba jaga patrzy”. Starsi uczniowie wspominali najzabawniejsze momenty z życia szkoły, a także podrygiwali w rytm głośnej muzyki.

„Kolejno podbiegali do mnie rozradowani uczniowie i przekrzykując muzykę mówili, że to najlepszy dzień w ich życiu” – podkreśla jedna z nauczycielek szkoły w Clark.

Zintegrowali się również rodzice – pogadankom nie było końca. Po wspólnym posiłku i wyczerpującej zabawie nadszedł czas na pożegnanie i rozdanie świadectw, dyplomów i nagród. Prezes fundacji kulturalnej w Clark pani Małgorzata Stępień podziękowała rodzicom, nauczycielom i uczniom, podkreśliła jak ważne jest krzewienie polskiej kultury, tradycji i patriotyzmu. Pan Tomasz Szypowski dodał również, że losy fundacji zależą właśnie od młodego pokolenia, które – jak ma nadzieję – będzie w przyszłości kontynuować misję i dzieło fundacji. Po krótkiej części oficjalnej nastąpił długo wyczekiwany przez wszystkich moment, czyli rozdanie świadectw i promocja do klasy następnej.

Na zakończenie imprezy zaproszono wszystkich do udziału w paradzie z okazji Memorial Day, która odbędzie się w poniedziałek, 29 maja. Wszyscy zainteresowani udziałem w pradzie powinni wstawić się o 8:30 rano pod budynkiem fundacji kulturalnej w Clark, skąd wspólnie zintegrowana grupa wyruszy by wziąć udział w paradzie organizowanej przez miasto Clark.

Polska Fundacja Kulturalna w Clark rozpoczęła zapisy na nowy rok szkolny. Zaprasza wszystkich zainteresowanych na stronę internetową oraz stronę Facebook czy Instagram. Zapisać można dzieci już od 3-go roku życia.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner