New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

WITAJCIE WAKACJE!

27.05.2023
Najmłodsza grupa uczniów (przedszkole i zerówka) z wychowawczynią Izabelą Jagustyn z środku i z prawej dyrektor szkoły Agatą Strzelichowską ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Zapewne w każdej polonijnej szkole zakończenie roku szkolnego ma bardzo radosny wydźwięk, jednak w szkołach nieco mniejszych, które liczą 60 uczniów jest to niczym uroczyste rodzinne spotkanie. I tak właśnie było podczas zakończenia roku szkolnego w Polskiej Szkole Dokształcającej imienia Ignacego Paderewskiego w Glen Head.

Elżbieta Popławska

Dyrektor szkoły pani Agata Strzelichowska przygotowała program całej uroczystości. Pani dyrektor wspólnie z gronem pedagogicznym i komitetem rodzicielskim w niewielkim lokalnym, polonijnym środowisku utrzymują polską szkołę. Za kadencji pani Strzelichowskiej powstała specjalna klasa – „Polish New language”, a na zajęcia uczęszczają rodzice, którzy nie mówią po polsku, jak również młodzież, która chce doskonalić praktyczną znajomość języka polskiego.  

Klasa 6 z nauczycielką Mileną Strzeszewski i dyrektorką szkoły Agatą Strzelichowską

W sobotę, 20 maja w sali gimnastycznej, jak każdego roku, rozpoczęto świętowanie zakończenia roku. Już od 10 rano czekały na uczniów różne atrakcje, w tym bańki mydlane, zabawy z balonami i wiele innych. Po dwóch godzinach zabawy nastąpiła część oficjalna, w której dyrektor powitała rodziców i zaproszonych gości, w tym ks. Daniela Nash, Joannę Keczmer (byłą długoletnią nauczycielkę szkoły i dyrektor szkoły), Darię Mularczuk (byłą długoletnią nauczycielkę szkoły), polonijne media – Elżbietę Popławską – Nowy Dziennik.

Zdjęcie zbiorowe uczniów i kadry szkoły podczas wspólnego śpiewania piosenki „Bo wszyscy uczniowie to jedna rodzina”

Z wielkim smutkiem dyrektor oznajmiła, iż nie przybędzie śp. Małgosia Leniartek z PSFCU, która była wielkim przyjacielem szkoły i uczniów. Tradycją było, że Małgosia Leniartek z całą szkolną rodziną świętowała zakończenie roku i osobiście wręczała uczniom nagrody z Naszej Unii. W dalszej kolejności dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za ich pracę i zaprosiła wychowawców do rozdania świadectw i nagród.

Klasa 8: Od lewej Olivia Piaścik, Christine Kowalewski, Stephanie Kowalewski, Basia Hechtman, Mikayla Berestecki, Aleksandra Strzelichowski, Emma Berestecki, nauczycielka Maria (Mariola) Klusek

Pani dyrektor Strzelichowska ze smutkiem i radością żegnała klasę 8 wraz z ich wychowawczynią panią Marią Klusek, która po 20 latach pracy w szkole wyjeżdża na stałe z USA. Jako pierwsi dyplomy otrzymali najmłodsi, następie grupa uczniów z PNL i na końcu klasa 8.

Klasa 4: od lewej Mateusz Kozłowski, Karolina Strzelichowski, nauczycielka Urszula Pinto (w środku), przed nauczycielką stoi Nicole Orkowski, Adam Banafsheha i dyrektor szkoły Agata Strzelichowska

W tym roku PSFCU ufundował ponad 20 nagród dla uczniów i kadry szkoły w postaci certyfikatów pieniężnych. Nagrody ufundowane przez PSFCU otrzymały wszystkie uczennice kończące klasę 8 – Olivia Piaścik, Christine Kowalewski, Stephanie Kowalewski, Basia Hechtman, Mikayla Berestecki, Aleksandra Strzelichowski, Emma Berestecki, a także z klasy 6: Sophie Wolf i Adam Panek (za wzorowa frekwencję – nie opuścił ani jednych zajęć), z klasy 4 wszyscy uczniowie (za wspaniałą postawę i więź podczas roku szkolnego), z klasy 2: Bianka LiBuono, Oliwer Korytowski, Jeremy Bak, oraz z klasy PNL (Polish as a New Language): Amelia Lacher i Caden Hechtman. Nagrody PSFCU również otrzymali wyróżnieni nauczyciele: Maria Klusek, Edyta Kwiatkowska (klasa 2) i Anna Pogorzelska (skarbnik szkolny). 

Klasa 2 z wychowawczynią Edytą Kwiatkowską w środku i dyrektor szkoły Agatą Strzelichowską

Podczas zakończenia roku szkolnego rozdano także dyplomy Ambasadora RP dla najlepszych uczniów. Dyplomy otrzymali:Emma Banafsheha (klasa 2), Sophie Wolf (klasa 4) i Aleksandra Strzelichowski (klasa 8). Ponadto uczniowie klasy 8, oprócz świadectwa ukończenia szkoły podstawowej otrzymali pamiątkowe prezenty – albumy ze zdjęciami z poprzednich lat spędzonych w szkole. Uczniowie otrzymali także Dyplomy Prezesa CPSD (Centrali Polskich Szkol Dokształcających w Ameryce) – otrzymali je Mikayla Berestecki i Stephanie Kowalewski. Z kolei Nagrodę Dyrektora Szkoły (uczniowie wytypowani przez nauczycielkę klasy) dostali Christine Kowalewski i Aleksandra Strzelichowski.

Przyjaciele szkoły: Dorota Piaścik, Anna Pogorzelska, Joanna Keczmer, Daria Mularczuk, Agata Strzelichowska, Maria Klusek, Monika Hechtman

Z wielkim uznaniem i podziękowaniem pani dyrektor żegnała, po 20 latach, pracy nauczycielkę panią Marię Klusek. Wzruszeń było bardzo wiele. Pani Maria – wychowawczyni klasy 8 ze łzami pożegnała już absolwentki szkoły podstawowej. Z pracy odeszła również pani Izabela Jagustyn – wychowawczyni najmłodszej klasy.

Strzelichowska, Maria Klusek, Monika Hechtman
Tort dla ośmioklasistek zakupiony przez rodziców klasy 8

Listy gratulacyjne i podziękowania otrzymali także wszyscy rodzice klasy 8 oraz osoby przyjazne szkole, w tym przedstawicielka Nowego Dziennika. Wspólne śpiewanie „Bo wszyscy uczniowie to jedna rodzina” przypieczętowało uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na gości i uczniów czekał przygotowany przez komitet rodzicielski pyszny poczęstunek.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner