New York
48°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
37%
30.4
ThuFriSat
64°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Otwarto nowy terminal pod dworcem Grand Central w Nowym Jorku – kosztował 11 mld USD

26.01.2023

Po wielu latach opóźnień i gigantycznych kosztach, które urosły do 11 miliardów dolarów, pod słynnym nowojorskim dworcem kolejowym Grand Central otwarto nowy terminal przesiadkowy. Łączy Long Island z Manhattanem i będzie obsługiwał 160 tys. pasażerów dziennie.

Nowy obiekt ozdobiony jest kolorowymi mozaikami autorstwa takich artystów jak Yayoi Kusama i Kiki Smith. Wypełniają go sklepy i restauracje.

Według lokalnego radia 1010 WINS obiekt jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w Ameryce od prawie siedmiu dekad.

Terminal o powierzchni ponad 65 tys. metrów kwadratowych mieści się 15 kondygnacji poniżej stacji Grand Central. Poprzedni termin zakładał oddanie go do użytku pod koniec ubiegłego roku, ale na przeszkodzie stanęły problemy z ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją.

Budowę terminala rozpoczęto w latach 60. ubiegłego wieku. Była jednak wstrzymywana ze względu na trudności ekonomiczne. Ostatecznie prace wznowiono w 2001 roku, ale i te były odkładane. Koszt wzrósł z przewidywanych 3,5 mld do ponad 11 miliardów dolarów.

Jedną z pasażerek pierwszego pociągu, który przybył na terminal o godz. 11.07, była gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul.

epa10429450 A new train sits on the tracks during grand opening of the first Long Island Rail Road (LIRR) train between Jamaica and Grand Central Madison in New York, New York, USA, 25 January 2023. According to the Metropolitan Transportation Authority, LIRR trips to Manhattan’s East Side began as the Grand Central Madison is now open, bringing LIRR to Grand Central for the first time, describing the new service as 'the most transformative change to Long Island Rail Road service in over a century’. EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA.

„Wykonaliśmy zadanie. Po drodze było tak wiele przeszkód i wyzwań” – oceniła Hochul. Jest ona dziewiątym gubernatorem Nowego Jorku nadzorującym projekt.

1010 WINS zwraca uwagę, że duża część budowy terminalu jest już gotowa od miesięcy. Niektóre elementy wykończeniowe mają być jednak oddane do użytku za kilka tygodni.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY