New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Padł nowy rekord w internetowym transferze

03.07.2024

Międzynarodowy zespół naukowców przesłał przez internet dane z prędkością 402 terabitów na sekundę. Badacze pobili tym samym własne wcześniejsze osiągnięcie.

Międzynarodowa grupa ekspertów, kierowana przez naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, pobiła rekord w prędkości przesyłu danych przez internet (https://www.nict.go.jp/en/press/2024/01/29-1.html).

Na początku roku ta sama grupa ustanowiła rekord, osiągając 301 terabitów na sekundę, z użyciem pojedynczego światłowodu.

„Jeśli porówna się to do rekomendowanych przez Netflix prędkości min. 3 Mb/s przeznaczonej do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, to jest to 100 mln razy szybciej” – podkreślają naukowcy.

Teraz także w pojedynczym, komercyjnie dostępnym światłowodzie uzyskano prędkość 402 terabitów na sekundę.

Wzrost prędkości udało się uzyskać m.in. dzięki poszerzeniu liczby częstotliwości użytych do przenoszenia danych – z czterech do sześciu.

Cel tego typu prac to usprawnienie internetu, tak aby mógł sprostać rosnącym wymaganiom biznesu i indywidualnych użytkowników.

„Uzyskane przez nas wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, tak aby świat dysponował szybszym systemem. Spodziewamy się, że ta nowa technologia będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze przy gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniu” – mówi jeden z badaczy, Ian Philips z Uniwersytetu Aston (Wielka Brytania).

„Był to przełomowy ekpseryment możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w zajmujących się telekomunikacją laboratoriach badawczych na całym świecie” – dodaje prof. Wladek Forysiak z tej samej uczelni.(PAP)

mat/ bar/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner