New York
36°
Cloudy
6:34 am5:43 pm EST
8mph
63%
30.09
TueWedThu
55°F
63°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Pentagon: Dopilnujemy, aby Święty Mikołaj bezpiecznie dotarł tam, gdzie powinien

15.12.2023

Dopilnujemy, aby Święty Mikołaj bezpiecznie dotarł tam, gdzie powinien – zapewnił rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder podczas briefingu w czwartek. Z kolei premier Irlandii Leo Varadkar potwierdził w parlamencie, że Święty Mikołaj, zgodnie z tradycją, otrzymał pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną w te Święta Bożego Narodzenia.

„To tajne i podlegające pewnym rygorom ochrony informacje” – odparł z poważną miną rzecznik Pentagonu poproszony o przekazanie „zestawienia zasobów i personelu, które będą zaangażowane w eskortowanie Świętego Mikołaja”.

Jego słowa wywołały śmiech wśród zgromadzonych w Pentagonie korespondentów.

„Mogę zapewnić, że dopilnujemy, aby Mikołaj bezpiecznie dotarł tam, gdzie powinien” – kontynuował Ryder. „Żarty na bok, wiem, że nasi koledzy z amerykańsko-kanadyjskiego dowództwa obrony przestrzeni powietrznej i kosmicznej (NORAD) będą mieli znacznie więcej informacji do przekazania” – dodał.

Święty Mikołaj otrzymał również pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną w celu dostarczenia prezentów.

Irlandzki taoiseach, czyli premier, Leo Varadkar zapewniał o tym podczas przemówienia w parlamencie 13 grudnia.

„Chciałbym potwierdzić, że Święty Mikołaj ma pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną i przekroczenie naszych granic w dniach 24-25 grudnia” – powiedział. „Chcę podziękować urzędowi lotnictwa cywilnego, służbom imigracyjnym, departamentowi rolnictwa i władzom celno-skarbowy za udzielenie niezbędnych zezwoleń” – mówił Varadkar budząc konsternację i uśmiechy na twarzy zgromadzonych posłów.

„Możemy potwierdzić, że wszystkie odpowiednie pozwolenia zostały wydane na najważniejszy lot w irlandzkim kalendarzu lotniczym” – czytamy na Twitterze Irlandzkiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. „Wszystkiego najlepszego dla Świętego Mikołaja, reniferów i dobrych ludzi (z urzędu kontroli ruchu lotniczego – PAP), którzy wprowadzą załogę w irlandzką przestrzeń powietrzną w Wigilię Bożego Narodzenia”. (PAP)

krp/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY