Rozmowa ND z Katarzyną Drucker – założycielką i dyrektorką teatru „THEOS”.
Kiedy założyłaś „THEOS” – Theatre and Opera Society i skąd inspiracja do tej teatralnej działalności?
Skąd inspiracja? Teatrem żyłam od dziecka, najpierw zaraziła mnie miłością do teatru moja mama, która przygotowywała teatrzyki kukiełkowe dla dzieci w przedszkolu i nagrywała całość na magnetofonie szpulowym. Stąd się wziął mój talent do naśladowania różnych odgłosów zwierząt i postaci z bajek, ale i talent plastyczny, bo kukiełki tworzyłyśmy same. Tak, więc moją miłość do śpiewu i muzyki i występowania chyba wyssałam z mlekiem matki, ale i odziedziczyłam po dziadku i tacie. Dziadek miał wspaniały głos i śpiewał w młodości w chórze, a tato grał na akordeonie. Także muzyka towarzyszyła mi już w łonie matki podczas wspólnych śpiewów rodzinnych, to w pewnym sensie dziedziczne obciążenie.
Moje całe życie obracało się wokół śpiewu i teatru i w końcu przez Miłość, Muzykę i Śpiew wylądowałam w USA. „THEOS”, jako grupa teatralna powstało 1 września 2018 roku, aczkolwiek pomysł zrodził się znacznie wcześniej podczas współpracy z Polskim Instytutem Teatralnym.
Jakie spektakle zamierzasz prezentować Polonii? Czy masz już stałą grupę artystów, z którą współpracujesz?
Podstawę naszego teatru tworzy zawsze trio. Początkowo ze mną współpracowali David Alan James muzyk, kompozytor, akompaniator i producent oraz Tadeusz Turkowski, znakomity aktor wywodzący się z teatru „Hybrydy”, niezwykła osobowość sceniczna, znana postać polonijna, emocjonalny recytator i mój mentor. Niestety Tadeusz zmarł w 2021 roku. Zrobiliśmy wspólnie ponad 20 przedstawień. Od roku 2022 dołączyła do naszej grupy Anna Kucay, znakomita aktorka, piosenkarka i poetka, występująca w Operze i Operetce Szczecińskiej, a obecnie działająca przy kabarecie ERKA. Bardzo często akompaniuje nam również Ola Watras oraz występuje z nami chór „Krakus”, a także niezastąpiony Tadeusz Nowak, który nie tylko występuje jako aktor, ale również pomaga przy ustawianiu dekoracji i dźwięku. Jednym słowem – rozwijamy się. Często występują z nami gościnnie inni wspaniali artyści, tak jak na przykład legenda Polskiej piosenki Stan Borys, czy młody utalentowany Andrew Michoń, a teraz poetka Genowefa Wanda Wójcik.
Mamy wiele planów na nowe przedstawienia, wydarzenia, projekty muzyczne i koncerty. Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 35 przedstawień o tematyce świątecznej, patriotycznej, oraz przedstawiające postacie wielkich Polaków, jak rodzinę Kossaków w „Marii i Magdalenie”. W przygotowaniu mamy kolejny spektakl o wielkiej Polce. Zapraszamy Polonijnych artystów do współpracy. Jeśli chcesz z nami występować lub masz pomysł, my go zrealizujemy i stworzymy razem coś pięknego.
Na piątek 8 listopada zapowiedziałaś przedstawienie pt. „Poezja i Pieśń Duchem Polskiego Narodu – Festiwal Poezji Polskiej”. Czy rozpoczynasz Festiwal Poezji Polskiej? To prawda, że pieśń i poezja zawsze towarzyszyły Polakom w walce o niepodległość.
Tak, to najnowszy projekt, którzy zrodził spontanicznie się w zeszłym roku przy luźnej rozmowie z Anią Maleady i Stanem Borysem. Miał być prosty występ koncertowy z dziećmi do płyty Stana „Wiersze C. K. Norwida”. Pomyślałam sobie wtedy, że to świetna okazja do promowania polskiej poezji i tak powstała I Edycja Festiwalu Poezji Polskiej pod tytułem „Pieśń i Poezja Polskiemu Sercu Bliska”. Przedstawianie wywołało ogromne wzruszenie wśród publiczności. Teraz powstaje druga edycja z udziałem polonijnej działaczki i poetki Genowefy Wandy Wójcik.
Myślę, że przygotowałaś wyjątkowo historyczne widowisko. Kto jest autorem scenariusza i jaką tematykę historyczną porusza?
Ja jestem autorem scenariusza, reżyserem i scenografem. Przedstawienie porusza czasy walki o niepodległość, czyli powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe i Styczniowe, aż do Legionów Polskich Piłsudskiego oraz Błękitnej Armii generała Hallera.
Przedstaw artystów biorących udział w tym przedstawieniu.
W rolach głównych wystąpią: Kasia Drucker, Anna Kucay, Tadeusz Nowak oraz Andrew Michoń. Towarzyszyć nam będzie Chór „Krakus” oraz akompaniatorka Ola Watras. Natomiast słowo wstępne wygłosi Grażyna Ostrowska.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Autor: Elżbieta Popławska
Autor zdjęcia: Archiwum Theos