New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Polacy mają prawdziwego sportowego ducha 

10.01.2023

„Polacy mają prawdziwego sportowego ducha” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas tradycyjnego Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej w Warszawie, nawiązując do pomocy udzielonej przez sportowców broniącej swojej niepodległości Ukrainie.

„To okazja, żeby podziękować za niezwykłe serce, jakie polski sport, i zawodnicy, i trenerzy, i działacze prowadzący kluby okazali naszym sąsiadom z Ukrainy, wspierając ich w przygotowaniach, umożliwiając treningi, udostępniając obiekty i poprzez wiele innych form wsparcia, poprzez udzielenie dachu nad głową, czego w Polsce w zasadzie nie szczędził nikt. Świat sportowy pięknie się w to wpisał” – podkreślił prezydent.

Warszawa, 10.01.2023. Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej w Warszawie, 10 bm. (gj) PAP/Andrzej Lange

Andrzej Duda podziękował polskiej społeczności sportowej za okazane serce, za „zwykłą ludzką solidarność, głębokie zasady humanizmu i człowieczeństwa”.

Podziękował też sponsorom, że wspierają polski sport, „pomimo ciężkich czasów, pandemii koronawirusa, którą przetrwaliśmy, bardzo trudnego obecnie okresu gospodarczego, z inflacją, wstrząsami na rynku, z wojną na Ukrainie, wywołaną przez Rosję, związanym z tym kryzysem we wszystkich branżach energentycznych”.

Prezydent przypomniał największe sukcesy polskich sportowców w 2022 roku: brązowy medal olimpijski skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego, niesamowitą serię 37 zwycięskich meczów Igi Świątek, osiem wygranych turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe, piąte mistrzostwo świata Pawła Fajdka w rzucie młotem, sukcesy siatkarzy, koszykarzy i „duży sukces, mimo wszystkich słów krytyki, naszych piłkarzy, bo od lat w mistrzostwach świata nie zaszliśmy tak wysoko”. Wspomniał także o znakomitych występach Polaków w wioślarstwie, kajakarstwie i w pływaniu.

Andrzej Duda wspomniał też o tym, co czeka sportowców w 2023 roku, na czele z największą imprezą sportową w kraju – Igrzyskami Europejskimi w Krakowie, Małopolsce i na Górnym Śląsku. Wyraził nadzieję, że Polacy zdobędą dużo medali, a także kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. (PAP)

af/ co/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY