Wojciech Ziębowicz
To już w najbliższą sobotę w Mikele Illagio w Elmhurst na Queensie odbędzie się jubileuszowa gala 60-lecia klubu sportowego Polonia New Jork. Gośćmi honorowymi będą prezes PZPN Cezary Kulesza, trener reprezentacji Michał Probierz, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski oraz były reprezentant Polski Marcin Wasilewski.
Klub Sportowy Polonia Greenpoint NY powstał w 1963 roku. Pierwszym jego prezesem został Alfred Olechowski, a założycielami klubu i pierwszy zarząd tworzyli: Z. Olechowski, J. Kamiński, W. Roszkowski, Z. Leoniak, S. Żaczek, W. Staniec, J. Skrzypczak.
Pierwszą siedzibą klubu był Polski Dom Narodowy na Greenpoincie. Drużynę zgłoszono do National Soccer League. Pierwszym kierownikiem sportowym został Jimi Kamiński, a pierwszymi piłkarzami Polonii byli: M. Pająk, Z. Klim, E. Andruszko, E. Zub, J. Rosenbajgier, W. Kielczewski, A. Filip, S. Lada, W Sawicki, B, Jarząb, M. Jachimowicz, S. Sierociński, S. Pająk, Z. Wolotowski.
Polonia w 60-letniej historii miała lata sukcesów sportowych i organizacyjnych, ale też były momenty porażek, kryzysów grożących rozwiązaniem klubu. Na szczęście znajdowały się wówczas osoby, dzięki którym klub nadal istnieje.
Dziś przedstawię bogatą historię Polonii NY w wielkim skrócie. W roku 1980 klub zmienił siedzibę z Social Club przeniósł się do wynajętego lokalu przy 168 Driggs Ave. Tam prowadził dla swoich członków bar, była też sala taneczna i szatnia z natryskami.
Wybory zarządu na sezon 1980/81 odbyły się już w nowej siedzibie. Prezesem został Andrzej Jakubiak – właściciel agencji podróży Turysta Travel. Następnie przez 12 lat prezesem klubu był Edward Podsiadło.
W roku 30-lecia istnienia klubu (1993) Zarząd Polonii tworzyli: prezes Edward Podsiadło, wiceprezes Z. Wolotowski, Z. Gerlach, sekretarz Marysia Trzaskowska, gospodarze M. Nagowiecki, R. Zięba, kierownik sportowy J. Miliszewski.
W klubie działały obok drużyny seniorów zespół rezerw oraz drużyna juniorów, prowadzona przez Marka Nagowieckiego. Prezes Edward Podsiadło i trener Antoni Trzaskowski złotymi zgłoskami zapisali się w historii klubu Polonia. Edward Podsiadło przez 12 lat był piłkarzem, prezesem i zarazem sponsorem klubu. Działał z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Natomiast sprawujący 10 lat funkcję grającego trenera Antoni Trzaskowski – były reprezentant Polski i piłkarz Legii Warszawa – był wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodszych zawodników. Jeszcze w wieku 50 lat grał na pozycji stopera i wspólnie ze świetnym obrońcą Wojtkiem Nowakiem byli zaporą nie do przejścia. W klubie w tych latach gościli znani sportowcy i trenerzy z Polski: Irena Szewińska, Zofia Bielczyk, śp. Władysław Komar, Antoni Niemczak, trenerzy Kazimierz Górski i Wojciech Łazarek. W siedzibie klubu odbywały się sportowe zabawy, z których dochód przeznaczony był na utrzymanie drużyny. Odbywały się również koncerty artystów dla sportowców. Dla Polonii śpiewali: Urszula Dudziak, Andrzej Rosiewicz, Krzysztof Krawczyk, grali Michał Urbaniak, znakomity pianista Adam Makowicz, występował Tadeusz Drozda. W klubie działało kółko jazzowe oraz klub filmowy. Odbywał się również tradycyjny sylwester. W tym okresie sponsorów policzyć można było na palcach jednej ręki. Do najbardziej oddanych zaliczali się: Władysław Lubiński – właściciel sklepu Kiszka, PeKaO Trading Corp., Turysta Travel – wł. Andrzej Jakubiak, Steve Meat Market oraz sklep Edwarda Podsiadły M&J Fruit.
W 1987 roku Polonia NY oraz Polonez Glen Cove jako pierwsze drużyny na Wschodnim Wybrzeżu wzięły udział w II Turnieju Polonijnych Drużyn, którego organizatorem była Wisła Chicago. Barw Polonii w końcówce lat 80. i na początku 90. bronili: Kieliszek, Kowalenko, A. Trzaskowski, J. Trzaskowski, T. Trzaskowski, Jelski, W. Nowak, J. Nowak, Piwowarski, Józefowicz, Podsiadło, Kardaszewski, Portka, Natkaniec, Szarama, Siwiec, West Fald, Kafarski, J. Kowalski, Siudak, Polak, Choiński, P. Ogonowski, Galanty, Troszczyński, Z. Ogonowski, Krupa, Sienkiewicz, Kaczmarek, Wieryński, Siek, Mroczek, Proscinski, Borkowski, Wadolowski, Szlachetka, Turko, Adamski, Bieliński, Wierzyński, D. Stefanowski, Szwaja, Zalewski.
W 1990 roku Polonia Greenpoint i Cracovia Wallington jako jedyne ze Stanów Zjednoczonych wzięły udział w I Mistrzostwach Świata Polonijnych Drużyn rozgrywanych w Stalowej Woli. Polonia zajęła III miejsce. Wygrała natomiast turniej Falconu Somerville pokonując w finale lokalnego rywala Polonez Glen Cove 3:1. W pierwszym turnieju ZPKP – Memoriał Kazimierza Deyny – poloniści zajęli III miejsce w finale. Orzeł Yonkers wygrał z Wisłą Garfield 2:0.
W 1993 roku Polonia obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji na Polance Sokołów w Somerville zorganizowany został bardzo udany turniej Polonii NY w którym wzięło udział 8 polonijnych drużyn. W finale Orzeł Yonkers pokonał jubilatów 2:1.
W tym samym roku Polonia wzięła udział w VIII Turnieju Polonijnych Drużyn, którego organizatorem była Cracovia Chicago. Wielkiego pecha w tym turnieju miał jeden z najlepszych strzelców w historii klubu Witold Siek, który w pierwszym meczu z Polska Dallas po strzeleniu dwóch bramek doznał poważnej kontuzji złamania nogi.
Jesienią znakomicie zadebiutował w rozgrywkach seniorów 16-letni Mariusz Kulesza, który w meczu z Iberią, wygranym przez Polonię 4:3, strzelił 3 bramki z rzędu. Klub prowadził w dalszym ciągu Edward Podsiadło, trenerem był Antoni Trzaskowski, a kierownikiem drużyny Janusz Zalewski.
Na początku 1994 roku po długiej rekonwalescencji do gry wrócił Witold Siek. Powstał też nowy zarząd klubu, na którego czele stanął zawodnik Ryszard Lenartowicz, inny piłkarz Dariusz Stefanowski został kierownikiem drużyny, a funkcję trenera piastował Henryk Kafarski.
Barw Polonii w roku 1995 bronili: J. Stefanowski, T. Stefanowski, D. Stefanowski, Umamski, Dąbrowski, Lada, Krapa, Turko, Buganik, Bruliński, Sielczak, W. Siek, Mroczek, Lenartowicz, Brożyna, Lankamer, Kruszelnicki, Bajan, P. Masłowski, Zakowicz, Godlewski, Sobkow, Sęk, Lis, Jarocki, W. Nowak, A. Trzaskowski, Kulesza, Raczka, Adamski.
W 1996 roku pod wodzą trenera Henryka Kafarskiego Polonia awansowała do I Ligi. Niestety klub stracił swoją siedzibę przy 168 Driggs Ave. W 1997 roku młodzi osamotnieni działacze i piłkarze, prezes Ryszard Lenartowicz i kierownik Dariusz Stefanowski robili wszystko, aby klub dalej istniał. Pomoc przyszła z New Jersey. Znany i lubiany polonijny działacz z Perth Amboy, prezes ZPKP śp. Zbigniew Żelazowski zakupił komplet strojów dla seniorów i objął na jeden sezon funkcję prezesa. Natomiast właściciel sklepu Golden Eagle z Garfield, NJ, Alfred Lemański na moją prośbę bez namysłu przekazał Polonii czek na kilkaset dolarów. Drużyna juniorów do lat 16 istniała dzięki oddanej pracy społecznej braci Podbielskich – trenera śp. Waldemara oraz kierownika drużyny Piotra.
Rok 1998 w historii klubu Polonia był przełomowy. Działacze piłkarze klubowi Ryszard Lenartowicz, Dariusz Stefanowski w celu ratowania klubu zorganizowali zebranie specjalne, podczas którego zwrócili się z prośbą do Michała Siwca, aby objął funkcję prezesa i poprowadził klub. Był to strzał w dziesiątkę. Biznesmen, piłkarz Polonii przyjął funkcję prezesa, którą piastuje do dziś – okrągłe 25 lat. Od tego momentu sytuacja w klubie ustabilizowała się. W 2000 r. dzięki prezesowi Siwcowi Polonia otworzyła nową, kameralną siedzibę, mieszczącą się u zbiegu Bedford Manhattan i Nassau Ave. Na ceremonię otwarcia licznie przybyli piłkarze, działacze i kibice klubu. Honorowym gościem był jeden z założycieli i zarazem najwierniejszy kibic Polonii, 84-letni śp. Stefan Zaczek, który wypowiedział słowa: „Uważam klub Polonia NY za otwarty”. Wszyscy obecni odśpiewali mu tradycyjne „100 lat”. Podczas Parady Pułaskiego w 2002 r. piłkarze klubu jechali na pięknym rydwanie z Orłami Kazimierza Górskiego.
W 2003 Polonia obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia. Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszowych był XVIII Turniej Polonijnych Drużyn, którego organizatorem była Polonia NY. Polonijny Mundial rozegrany został 10-20 lipca na obiekcie sportowym Uniwersytetu Stanowego SUNY w Old Westbury na Long Island. Turniej przebiegał w sportowej atmosferze i należał do udanych. W imprezie wzięły udział 23 drużyny. W kategorii Open wygrała Polonia Mielec Chicago, w kategorii Over 30 – Polonia Falcon New Britain, a w kategorii Over 40 zwyciężyła Polonia NY z Janem Domarskim w składzie.
Rok 2006 rozpoczął się od uroczystego otwarcia nowej siedziby klubu przy 675 Morgan Ave. na Greenpoincie. Częścią uroczystości był bal sportowca, który odbył się w Polskim Domu Narodowym. Specjalnym gościem na balu był trener reprezentacji Polski Paweł Janas. Przez dwa słoneczne upalne dni 11 i 12 lipca 2009 r. w pięknej scenerii Ośrodka Piłkarskiego na nowojorskiej wyspie Randalls Wards Park rozegrany został XXIV Turniej Polonijnych Drużyn Północnej. Jego organizatorem była po raz drugi w historii Polonia NY, i tym razem prezes Michał Siwiec i działacze Polonii stanęli na wysokości zadania. Turniej, w którym wzięło udział w trzech kategoriach wiekowych 28 drużyn, przeszedł do historii jako bardzo udany. Gośćmi honorowymi byli Jan Domarski, Włodzimierz Lubański i Tomasz Adamek. Turniej wygrała Polonia NY pokonując w finale Polonię Centrum Passaic, po remisie 1:1, rzutami karnymi 6:5. Za najlepszego zawodnika turnieju uznany został młody utalentowany piłkarz Polonii NY Rafał Stefek. W kategorii Over 30 wygrali goście z Polski, byli I-ligowcy Jagiellonii Białystok. W kategorii Over 40 w finale Polonia Stamford wygrała z Polonią NY. Trenerem drużyny gospodarzy był Włodzimierz Lubański. Oto mistrzowie Ameryki Roku 2009 Polonia NY: David Ditrich, Leszek Stankiewicz, Tomasz Groch, Waldemar Wolski, Łukasz Poduszczak, Łukasz Bielen, Bartek Malinowski, Szymon Hryszczyk, Mariusz Kulesza, Rafał Stefek, Damian Janicki, Konrad Steliga, Łukasz Jagodziński, Mikolaj Domukhovsky, Franke Alesci. Prezes Michał Siwiec, trener Mariusz Barniak, wiceprezesi Henryk Strocki i Waldemar Podbielski.
W roku 2011 po 10 latach z funkcją kapitana drużyny pożegnał się wielce zasłużony dla Polonii Damian Janicki, za którego kadencji Polonia NY odnosiła największe sukcesy. W okresie wakacji z inicjatywy piłkarza Jarosława Mieleszki, któremu pomagał Henryk Chwalka, powstała drużyna Polonii NY Over 40, która rozpoczęła sezon w Lidze Long Island Over 40. Pierwszym sponsorem drużyny został Jarosław Mieleszko właściciel Firmy IM Carpentry, który zakupił komplet strojów dla drużyny. Drugi komplet ufundował Henryk Chwalka. Trenerem drużyny został Mariusz Barnak. Podwójnym sukcesem zakończył się premierowy sezon Polonii Over 40, która zdobyła puchar Stanu NY i mistrzostwo ligowe remisując w pięknym stylu dwa mecze, a pozostałe wygrywając. Marek Rakowski zdobył 32 bramki, Wiesław Drelich – 15, a Dariusz Stefanowski – 14.
W 2013 roku podczas XXIII Memoriału Kazimierza Deyny z inicjatywy piszącego te słowa na Polance Sokołów w Somerville odbył się piękny benefis Antoniego Trzaskowskiego, jednego z najlepszych piłkarzy w historii polonijnej piłki nożnej. Trener, piłkarz Polonii NY otrzymał plakietkę uznania. Rozegrany został mecz Trzaskowski i Przyjaciele kontra Reszta Świata, wygrany przez Przyjaciół 3:0. Bramki zdobyli Robert Jelski i Janusz Kowalski. Po meczu piłkarze Polonii odśpiewali Antoniemu „100 lat” i długo podrzucali go do góry. Skład Przyjaciół: Rafał Jelski, Ryszard Lenartowicz, Józef Wysocki, Janusz Kowalski, Andrzej Bajan, Grzegorz Weryński, Mirosław Pasterniak, Zbigniew Lankamer, Jimi Ogonowski, Henryk Chwalka, Dariusz Stefanowski, Wojciech Nowak, Tadeusz Gawroński, Paweł Galanty, Michał Siwiec, Grzegorz Bajek, Robert Brożyna, Piotr Wiercioch, Antoni Trzaskowski.
Klub Polonia NY w latach 2007-2012 prowadził sekcje młodzieżowe drużyn do lat 12, 14, 16. Trenerami młodzieży byli Marek Walczak, Marek Rakowski, Andrzej Hryniuk, Paweł Galanty, Mariusz Kulesza i Szymon Hryszczyk.
W roku 2013 Polonia NY obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Obchody jubileuszowe odbyły się w pierwszą sobotę grudnia. Najpierw na boisku rozegrane zostały dwa mecze – w pierwszym Oldboye Arki Gdynia wygrali z Polonią NY 1:0. Następnie w meczu seniorów niespodziewanie Polonia NY pokonała Arkę Gdynia 2:1. Bramki strzelili Radosław Kucharski i Konrad Steliga, barw Polonii bronili: Czukiewski, Wolski, Poduszczak, Janicki, R. Czerniawski, Stefek, Kucharski, Kulak, Frankowski, Kulesza, Groch, Steliga, Bielen, Jezierski, Malinowski, Mieleszko, Dziewulski, M. Podbielski, Czuj, Hill, Sidorski, Skiba Stankiewicz, Wedzynski, Siwiec. Wieczorem w Centrum Polsko-Słowiańskim przy Java St. odbyła się jubileuszowa gala, która rozpoczęły się hymnem oraz minutą ciszy, upamiętniającą byłych piłkarzy, kibiców, których nie ma już wśród nas. Następnie z rak gości honorowych, byłych reprezentantów Polski Roberta Warzychy i Tomasza Frankowskiego, statuetki uznania otrzymali byli i obecni piłkarze, trenerzy i działacze Polonii NY. Prezes Michał Siwiec za długoletnią społeczną pracę na rzecz sportu polonijnego otrzymał plakietkę uznania od Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich. Po części oficjalnej w olbrzymiej bramce na scenie śpiewał jeden z najlepszych zespołów metropolii nowojorskiej Simon Band z Magdaleną Baldych i Tomaszem Popławskim. Zabawę kilkakrotnie przedłużano, nikt nie chciał wychodzić tego wieczoru z sali Centrum. Był to wspaniały jubileusz 50-lecia istnienia nowojorskiego klubu sportowego Polonia. Z okazji jubileuszu wydana została książka pamiątkowa, do której napisałem obszerną historię tego wielce zasłużonego polonijnego klubu sportowego przekazując ją w prezencie na jubileusz wszystkim piłkarzom, działaczom i kibicom Polonii.
W ostatnim 10-leciu Polonia NY gra ze zmiennym szczęściem, ale cały czas jest w rozgrywkach ligowych i bierze udział we wszystkich turniejach organizowanych przez ZPKP: letnich – Memoriał Kazimierza Deyny i halowych – Memoriał Kazimierza Górskiego w kategorii Open, Over 40. Przez kilka lat trenerem pierwszej drużyny był długoletni piłkarz Polonii Marcin Kulak.
W roku jubileuszu 60-lecia istnienia klubu barw Polonii NY bronią:
Pierwsza drużyna: Łukasz Bielen, Radosław Kucharski, Jakub Madej, Bartłomiej Malinowski, Mauricio Aquilera, Hazel Coogler, Carter Dutton- Kneaves, Joseph Greenwald, Nathaniel Merchant, Samuel Resnick, Matthew Saluga, Corey Smith, Scout Pepper. Trener: Corey Smith.
Druga drużyna: Marcin Kulak, Derek Johnson, Łukasz Legierski, Gabriel Mieleszko, Jose Brinez, Giorgio Castellano, Adrian Hiotis, Gabriel Jimenez, Philip Lu, Cristhian Sierra, Sławek Dziubek, Logan Cannon, Juan Diego Cantillo, Moises Sierra, Emilio Aguilar. Trener Derek Johnson.
Drużyna Over 50: Bryk Volodymyr, Chavez Felimon, Ganoza Castro Alex, Halon Wiesław, Jabłonka Andrzej, Kadzelawski Andrzej, Kormanik Rudolf, Kościelny Bogdan, Leon Gustavo, Lortkipanidaze Kakha, Majewski Paul, Martynyuk Volodymyr, Mieleszko Jaroslaw, Nowak Wojciech Nowowiejski Stanley, Przybylski Jacek, Sanchez Jose, Sarzyński Tadeusz, Siek Zygmunt, Siwiec Michał, Krzysztof Słoma, Sredojevic Zoran, Stefanowski Dariusz, Weber Tadeusz, Zielonka Dariusz. Trener: Jacek Podbielski, kierownik: Jarosław Mieleszko.
Prezesem klubu jest Michał Siwiec, który z ogromnym poświęceniem prowadzi Polonię NY okrągłe 25 lat. Życzę Polonii NY dalszych owocnych lat działalności sportowej!
Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich zaprasza Polonię na doroczny Bal Sportowca – Złota Jedenastka 2023. Odbędzie się on w sobotę, 27 stycznia 2024, w Klubie Wisła w Garfield, NJ, 73 Main St.
Do tańca grać będzie zespół Top Dance. Podczas balu uhonorowani zostaną najlepsi polonijni piłkarze działacze i sponsorzy. Donacja – 45 dol. W cenie biletu ciasto i zimne przekąski. Rezerwacje biletów: Bożenna: (732) 947-0250 oraz Mieczysław (201) 887-5408.
Dzień później, 28 stycznia, w hali sportowej Superdome Sports przy 134 Hopper Ave., Waldwick, NJ 07463 rozegrany zostanie turniej halowy – XVIII Memoriał Kazimierza Górskiego. W balu sportowca i turnieju udział wezmą goście z Polski. Reprezentacja Dziennikarzy Sportowych z Polski w kategorii Over 40 oraz reprezentacje Górnego Śląska w kategorii Open i Over 40. Więcej informacji na stronie internetowej: www.zpkp.org.
ZDJĘCIA: ARCH. WZ