New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
5mph
70%
30.17
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Polska flaga zawisła w Passaic

07.10.2023
Wspólne zdjęcie uczniów, nauczycieli, gości i burmistrza miasta Passaic na zakończenie uroczystości ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Przed główną siedzibą władz miasta Passaic w stanie New Jersey w sobotę, 30 września, odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia polskiej falgi. Uroczystość ta miała miejsce dzień przed wielką Paradą Pułaskiego na 5 Alei na Manhattanie.

Janusz M. Szlechta

Tę piękną ceremonię prowadziła Halina Nowobilski. Najpierw powitała specjalnych gości: burmistrza miasta Passaic Hectora C. Lora, marszałka 2023 kontyngentu Passaic Sławomira Puzio, Arkadiusza Bagińskiego – prezesa Komitetu Parady Pułaskiego w Passaic (pełnił funkcję marszałka w roku 2006), Miss Polonii Passaic 2023 Magdalenę Lejawę, Junior Miss Polonii Passaic 2023 Alesandrę Sudoł i Junior Miss Polonii 2023 Melenę Tofilski. Powitała także uczniów, nauczycieli i rodziców, bowiem w wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. bł. Jerzego Popiełuszki przy Sanktuarium św. Jana Pawła II – Parafii Matki Bożej Różańcowej w Passaic, NJ.

Burmistrz Passaic Hector C. Lora przemawia podczas ceremonii wciągnięcia polskiej flagi na maszt przed City Hall w Passaic, NJ

Potem Halina Nowobilski poprosiła o wygłoszenie inwokacji księdza Michała Dykalskiego z Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po wspólnej modlitwie zabrał głos burmistrz miasta Passaic Hector C. Lora. Podziękował wszystkim za to, że przybyli na tę uroczystość i że on może w niej uczestniczyć. Podkreślił, że polska flaga na maszcie przy City Hall będzie symbolem obecności Polaków w życiu miasta Passaic. Wyraził nadzieję, że Parada Pułaskiego, która odbędzie się następnego dnia, w niedzielę, na 5 Alei na Manhattanie, będzie wspaniałym, wydarzeniem i pokaże, jak wspaniałymi patriotami są Polacy.

Ksiądz Stefan Las wygłosił piękne przemówienie do uczestników uroczystości
 

Następnie głos zabrał ksiądz Stefan Las, proboszcz parafii parafii Matki Bożej Różańcowej w Passaic. „Dziękuję burmistrzowi miasta Passaic za obecność i zorganizowanie tego wyjątkowego dnia. Słowa podziękowania i uznania kieruję do was wszystkich tutaj zgromadzonych za to, że jesteście z nami – powiedział ksiądz Las. – Jesteśmy tutaj dzień przed doroczną Paradą Pułaskiego w Nowym Jorku, aby podnieść polską flagę. Kiedy dzisiaj patrzymy na nasze barwy i symbole narodowe, pamiętamy o ich znaczeniu i wadze. Biało-czerwona flaga jednoczy nas i przypomina, że jesteśmy Polakami. Patrzymy na nią z dumą i nadzieją, z radością i satysfakcją, z nostalgią i tęsknotą, gdyż towarzyszyny nam poza ojczyzną. Ważne jest, aby uczcić Polskę poprzez podniesienie polskiej flagi, aby pokazać i docenić polskie dziedzictwo jako część kultury amerykańskiej. Podnosząc flagę oddajemy hołd polskim bohaterom, którzy walczyli i ginęli za naszą ojczyznę i Amerykę. A jednocześnie pokazujemy, jak ważne jest dla nas pamiętanie o historii naszego kraju i stosunkach polsko-amerykańskich. Chcemy także podzielić się wieloma zasługami Polaków dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Szczególnie pamiętamy o generale Tadeuszu Kościuszce i generale Kazimierzu Pułaskim, którzy walczyli o wolność Ameryki. Flaga jest dla nas symbolem naszego dziedzictwa i tego, skąd pochodzimy. Polska flaga jest używana od wieków i jest symbolem naszej dumy i tożsamości. Poprzez ceremonię podniesienia flagi wyrażamy szacunek i miłość do naszego narodu. Niech Pan Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym Ameryki“ – podkreślił na koniec ksiądz Stefan Las.

Polska flaga na maszcie. Wciągnęli ją (od lewej): Arkadiusz Bagiński,
burmistrz Hector C. Lora i marszałek 2023 Sławomir Puzio

Po odśpiewaniu przez zebranych hymnów polskiego i amerykańskiego do masztu, na którym powiewała biało-czerwona flaga, podeszli: marszałek Sławomir Puzio, burmistrz Hector C. Lora oraz Arkadiusz Bagiński. Wspólnie wciągnęli polską flagę na szczyt masztu. Obok, na drugim maszcie, powiewała flaga amerykańska.

Biało-czerwone parasole uczestników uroczystości rozświetliły polskimi barwami narodowymi plac przed City Hall w Passaic

Na koniec uroczystości podziękowali za zaufanie rodaków i wybór: marszałek 2023 Sławomir Puzio i Miss Polonii 2023 Magdalena Lejawa. Arkadiusz Bagiński pogratulował im i zaprosił wszystkich obecnych na Paradę Pułaskiego 2023.

A burmistrz Hector C. Lora zaprosił uczestników uroczystości na gorący posiłek do The Annabelle Shimkowitz Senior Citizen Center, które mieści się tuż obok siedziby władz miasta.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00