New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Premier Kanady i prezydent USA rozmawiali o sytuacji w Rosji

26.06.2023

Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent USA Joe Biden rozmawiali w niedzielę o sytuacji wewnętrznej w Rosji oraz o dalszej pomocy dla Ukrainy. Również sytuacja w Rosji była tematem rozmowy premiera Kanady z prezydentem Ukrainy.

„Premier i prezydent potwierdzili swoje nieustające wsparcie dla Ukrainy. Przedyskutowali sytuację związaną z bezpieczeństwem wewnętrznym w Rosji, wskazując, że nadal będą śledzić sytuację i kontynuować ścisłą współpracę z sojusznikami i partnerami” – napisano w komunikacie kancelarii premiera po rozmowie telefonicznej Trudeau z Bidenem.

„Pozostajemy w kontakcie w tej sprawie i nadal wspieramy Ukrainę” – napisał Trudeau na Twitterze.

Wcześniej, w sobotę odbyło się spotkanie grupy kryzysowej rządu Kanady w związku z sytuacją w Rosji i buntem szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Również w niedzielę Trudeau rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Premier Kanady przekazał na Twitterze, że rozmowa dotyczyła sytuacji w Rosji i dalszej pomocy dla Ukrainy.

„Wołodymyr, Kanada zobowiązała się do wsparcia dla Ukrainy i przekazywania Ukraińcom wsparcia, którego potrzebują” – napisał Trudeau. Komunikat po rozmowach wskazuje, że poruszano kwestie dalszych potrzeb wojska, finansowych oraz „udziału Kanady we wzmacnianiu bezpieczeństwa i stabilności Ukrainy”.

Trudeau poleciał w niedzielę na Islandię, gdzie uczestniczy w spotkaniu premierów Rady Nordyckiej. Będzie tam omawiana sytuacja w Rosji, a także rozwój współpracy, w tym współpracy w Arktyce.

Agencja The Canadian Press cytowała byłego doradcę Trudeau, a obecnie szefa Szkoły Spraw Publicznych i Zagranicznych na Uniwersytecie Ottawskim, Rolanda Parisa, który podkreślał, że Arktyka staje się coraz bardziej strategiczną częścią świata i „obszarem geopolitycznej konkurencji”.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner