New York
45°
Partly Cloudy
7:04 am4:28 pm EST
6mph
37%
30.29
TueWedThu
57°F
57°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polska

Prezes PiS: Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy pokazał, że można rządzić inaczej

19.11.2022

Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy pokazał, że można rządzić inaczej i można zdziałać bardzo dużo, żeby Warszawa się w niemałym stopniu zmieniła – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W piątek mija 20 lat od zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na urząd prezydenta stolicy.

W 20. rocznicę objęcia stanowiska prezydenta Warszawy przez Lecha Kaczyńskiego w TVP Info można było obejrzeć film dokumentalny pod tytułem „1130 dni, które zmieniły Warszawę”.

Po filmie stacja wyemitowała wspomnienie prezesa PiS o trzyletniej prezydenturze Lecha Kaczyńskiego w stolicy.

Jarosław Kaczyński mówił o wielkiej satysfakcji i bardzo pozytywnym zaskoczeniu, którego powodem było nie tyle zwycięstwo jego brata w wyborach w Warszawie, co rozmiar tego zwycięstwa. Lech Kaczyński w 2002 roku zdobył 70 procent głosów, a jego kontrkandydat Marek Balicki 30 proc. „Przedstawiciel prawicy, wydawało się, miał niewielkie szanse w Warszawie” – zauważył prezes PiS.

Według lidera partii rządzącej był to moment, gdy zaczynała się próba „takiej rzeczywistej zmiany”. „Nie w całej w Polsce, ale w każdym razie w stolicy. To była próba udana. Mój świętej pamięci brat pokazał, że można rządzić inaczej, można rządzić w ten sposób, że są środki w budżecie, że wiele spraw można podjąć i załatwić” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Lider PiS zaznaczył, że za tej prezydentury nastąpiła daleko idąca poprawa bezpieczeństwa warszawian i podjęto walkę, aby radykalnie ograniczyć skalę nadużyć przy inwestycjach.

Lech Kaczyński – dodał – pokazał, że można podjąć takie przedsięwzięcia, jak budowa Muzeum Powstania Warszawskiego. „Niektórzy z naszych przeciwników uważają, że to jest ten moment, kiedy odwróciły się nastroje w naszym kraju. Przypomniany został patriotyzm, przypomniane zostały piękne i ważne bardzo momenty naszej historii” – podkreślił prezes PiS.

Jego zdaniem Lech Kaczyński pokazał, że w czasie rządów można zdziałać bardzo dużo. „W ten sposób, żeby Warszawa się w niemałym stopniu zmieniła” – zaznaczył.

18 listopada 2002 r. Lech Kaczyński został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta Warszawy, jako pierwszy piastujący ten urząd wybrany w wyborach powszechnych. Funkcję tę pełnił w latach 2002-2005. Jedną z najważniejszych jego inicjatyw podczas trzyletniej prezydentury było wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2005 roku został wybrany na urząd prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY