New York
45°
Cloudy
6:39 am5:39 pm EST
6mph
86%
29.53
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Prawo i Finanse

Prezydent Biden: jesteśmy na dobrej drodze do powrotu inflacji na normalny poziom

13.12.2022

Przywrócenie inflacji na normalny poziom może zająć trochę czasu, ale jesteśmy na dobrej drodze – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden, komentując najnowsze dane o wzroście cen. W listopadzie inflacja w USA spadła w ujęciu rocznym po raz piąty z rzędu, z 7,7 do 7,1 proc.

„W świecie, gdzie inflacja rosła w dwucyfrowym tempie w wielu dużych gospodarkach świata, inflacja w Ameryce spada” – stwierdził Biden podczas wystąpienia w Białym Domu na temat walki ze wzrostem cen. Prezydent zaznaczył, że według oficjalnych statystyk listopad był piątym z rzędu miesiącem, kiedy wskaźnik cen mierzony w ujęciu 12-miesięcznym obniżył się.

Jak podało we wtorek Biuro Statystyk Pracy, wskaźnik CPI-U wzrósł o 0,1 proc. z miesiąca na miesiąc i osiągnął poziom 7,1 proc. rok do roku. W październiku wzrost miesięczny wyniósł 0,4 proc., zaś roczny – 7,7 proc. To większe spowolnienie inflacji, niż średnia prognoz ekonomistów. Najbardziej podrożały ceny wynajmu mieszkań i żywności, zaś spadły m.in. energii i benzyny oraz samochodów używanych.

W poniedziałek szefowa resortu finansów Janet Yellen powiedziała w wywiadzie dla CBS, że spodziewa się „dużo niższej inflacji” pod koniec 2023 roku.

Jak podkreślił Biden, choć nowy raport o inflacji jest dobrą wiadomością przed sezonem świątecznym, to wciąż ma świadomość, że ceny są zbyt wysokie.

„Przywrócenie inflacji na normalny poziom może zająć trochę czasu, podczas gdy dokonujemy przejścia w kierunku bardziej stabilnego rozwoju. Po drodze możemy napotkać przeciwności (…), ale idziemy w dobrym kierunku” – zapewnił. Oznajmił też, że jego celem jest skontrolowanie wzrostu cen unikając jednocześnie „zduszenia wzrostu gospodarczego”.

Biden wskazał również na inne pozytywne statystyki gospodarcze, w tym szybszy od inflacji wzrost płac, bezrobocie na poziomie 3,7 proc., czy obniżkę deficytu budżetowego o 1,7 biliona dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY