New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Prezydent Biden: Putin nas nie zastraszy; będziemy wspierać Ukrainę i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO

30.09.2022

Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO – oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do o przemówienia Putina o aneksji ukraińskiego terytorium.

„Co do przemówienia pana Putina tego poranka: Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą – podkreślam – nie dadzą się zastraszyć Putinowi i jego nieodpowiedzialnym słowom i groźbom” – powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu poświęconym głównie huraganowi Ian.

Biden powtórzył, że Ameryka i świat nigdy nie uznają prób aneksji ukraińskiego terytorium, nie zrezygnują z polityki wspierania Ukrainy i wysyłania jej sprzętu wojskowego. Podkreślił, że zamierza wykorzystać w tym celu uchwalony w piątek przez Kongres pakiet wydatków w wysokości ponad 12 mld dolarów.

Biden zaznaczył też, że USA będą również bronić sojuszników.

„Ameryka jest w pełni przygotowana, by wraz z sojusznikami z NATO bronić każdego centymetra terytorium NATO – każdego centymetra. Więc, panie Putin, nie zrozum błędnie tego, co mówię. Każdy centymetr” – podkreślił Biden.

Prezydent USA odniósł się też po raz pierwszy do uszkodzeń gazociągów Nord Stream na Bałtyku.

„To był celowy akt sabotażu. Teraz Rosjanie pompują dezinformacje i kłamstwa, więc współpracujemy z naszymi sojusznikami, by dowiedzieć się tego, co dokładnie się stało” – powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu. Jak dodał, rozkazał swojej administracji, by pomogła chronić infrastrukturę krytyczną sojuszników USA i wyśle na miejsce nurków, by zbadali incydent.

„Nie wiemy jeszcze, co dokładnie się tam zdarzyło. Ale po prostu nie słuchajcie tego, co on [Putin] mówi. Wiemy, że to nie jest prawda” – zaapelował prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner