New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Joe Biden: epidemia przemocy związanej z bronią palną rozrywa nasze wspólnoty

04.07.2023

Epidemia przemocy związanej z bronią palną rozrywa nasze wspólnoty, dlatego musimy ponownie zdelegalizować karabiny szturmowe – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do ostatniej serii krwawych strzelanin w amerykańskich miastach. Prezydent opowiedział się też przeciwko uzbrajaniu nauczycieli w szkołach.

„Przez ostatnie kilka dni, nasz naród ponownie zmagał się z falą tragicznych i bezsensownych strzelanin w społecznościach w całej Ameryce – od Filadelfii do Fort Worth, od Baltimore do Lansing, od Wichity do Chicago. Dziś, Jill i ja opłakujemy śmierć tych, którzy stracili życie i podczas gdy nasz naród świętuje Dzień Niepodległości, modlimy się za dzień, w którym nasze wspólnoty będą wolne od przemocy związanej z bronią palną” – napisał Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom, komentując serię strzelanin oraz rocznicę masakry podczas świątecznej parady w Highland Park pod Chicago.

Według „Washington Post”, poniedziałkowa strzelanina w Filadelfii, podczas której zginęło pięć osób, zaś ranna została dwójka dzieci, była 28. masową strzelaniną w tym roku.

epa10726462 US President Joe Biden speaks during a National Education Association event in the Eisenhower Executive Office Building in Washington, DC, USA, 04 July 2023. The Supreme Court on 30 June ruled to block the Biden administration from delivering a plan to provide student debt relief to borrowers making less than 125,000 USD per year. EPA/TING SHEN / POOL Dostawca: PAP/EPA.

„Jak widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku dni, musimy zrobić znacznie więcej w Illinois i w całej Ameryce, by odpowiedzieć na epidemię przemocy związanej z bronią palną, która rozdziera nasze wspólnoty” – podkreślił Biden. Po raz kolejny już wezwał Kongres do podjęcia „zdroworozsądkowych” regulacji dotyczących prawa do posiadania broni, w tym przywrócenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych (taki zakaz obowiązywał w latach 1994-2004) i magazynków o dużej pojemności i ustanowienia powszechnego sprawdzania nabywców broni.

Biden odniósł się też do sprawy podczas wtorkowego świątecznego wystąpienia na wiecu związków zawodowych nauczycieli. Jak stwierdził, choć Kongresowi udało się w ubiegłym roku wprowadzić pierwsze znaczące regulacje od dekad (wprowadzono ściślejsze sprawdzanie młodych nabywców broni), to wciąż jest to za mało.

„Uzbrajanie nauczycieli nie jest odpowiedzią. Zakazanie karabinów szturmowych, magazynków o dużej pojemności i poważne sprawdzanie kupujących – to część odpowiedzi. To zrobi dużą różnicę” – powiedział prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner