New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent USA na Szczycie Azji Wschodniej: konkurujemy z Chinami, ale nie chcemy popaść z nimi w konflikt

14.11.2022

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt – powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.

Podczas swojego wystąpienia Biden potwierdził także trwałe zaangażowanie USA w region Indo-Pacyfiku i wezwał rządzącą Birmą juntę do przestrzegania planu pokojowego uzgodnionego z ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) – napisano w komunikacie Białego Domu po przemówieniu prezydenta.

Uzupełniono, że Biden potępił agresję Rosji na Ukrainę i próby rakietowe Korei Północnej. Amerykański przywódca podkreślił również konieczność zagwarantowania wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim i zachowania pokoju Cieśninie Tajwańskiej.

W Szczycie Azji Wschodniej w niedzielę uczestniczyli przedstawiciele państw ASEAN (Kambodży, Indonezji, Laosu, Birmy, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Filipin, Wietnamu i Brunei), a także Australii, Chin, Indii, Japonii, Nowej Zelandii, Rosji, Korei Płd. i USA. Wcześniej w stolicy Kambodży odbyło się spotkanie przywódców krajów ASEAN.

Biden spotkał się też na trójstronnych rozmowach z prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem i premierem Japonii Fumio Kishidą. Amerykański przywódca podkreślił po nich, że trzy kraje są „bardziej niż kiedykolwiek” zjednoczone w swojej postawie wobec Korei Północnej, która kontynuuje swoje „prowokacyjne zachowanie”. Dodał, że rozmowy dotyczyły również wzmocnienia i koordynacji pomocy dla Ukrainy.

Szczyt Azji Wschodniej był pierwszym z trzech ważnych międzynarodowych spotkań, które odbywają się na przestrzeni tygodnia w Azji Południowo-Wschodniej. We wtorek i środę na indonezyjskiej wyspie Bali odbędzie się się szczyt G20, w piątek i sobotę – spotkanie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w stolicy Tajlandii Bangkoku. W poniedziałek na Bali ma też dojść do osobistych rozmów Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Oprócz wojny na Ukrainie jednymi z głównych tematów tych spotkań będą zapewne napięcia wokół Tajwanu i Morza Południowochińskiego, północnokoreańskie próby rakietowe, problemy klimatu i bezpieczeństwa żywnościowego – pisze agencja Reutera. Dodaje, że relacje między USA i Chinami są obecnie najbardziej napięte od dekad.

To pierwsza wizyta Bidena w Azji Południowo-Wschodniej, co pokazuje zainteresowanie USA tym szybko rozwijającym się regionem świata, w którym jednocześnie rosną chińskie wpływy – komentuje japońska agencja Kyodo. Uzupełnia, że jest to też pierwszy od sześciu lat Szczyt Azji Wschodniej, w którym osobiście bierze udział prezydent USA.(PAP)

adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner