New York
59°
Clear
6:49 am7:14 pm EDT
7mph
23%
29.99
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Prezydent Zełenski: dziękujemy USA za wyrzutnie HIMARS, wspólnie zmierzamy do zwycięstwa

08.07.2022

Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa – napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.

„Więcej systemów HIMARS i pocisków kalibru 155 mm to nasze priorytetowe potrzeby. To jest właśnie (uzbrojenie), które pozwala nam odpierać wroga” – dodał szef ukraińskiego państwa.

Wcześniej w piątek wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z pociskami, tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów.

Kolejna transza amerykańskiego wsparcia oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS.

Oficjel zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele, takie jak składy amunicji czy stanowiska dowódcze. Dodał, że w obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Podkreślił też, że rosyjskie doniesienia o rzekomym zniszczeniu dwóch z przekazanych wyrzutni HIMARS są nieprawdziwe. (PAP)

szm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY