New York
36°
Fair
6:34 am5:43 pm EST
10mph
58%
30.1
TueWedThu
55°F
64°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Przebiegnie przez całe Stany Zjednoczone

04.12.2023
FOTO: ARCH. TS Tomasz Sobania zamierza wystartować w Bostonie, dobiec do Chicago i stamtąd ruszyć Route 66 do Los Angeles

Elżbieta Popławska

Centrum Polsko-Słowiańskie odwiedził pod koniec października Tomasz Sobania, młody ekstremalny biegacz z Polski. Agnieszka Granatowska, dyrektor wykonawcza CP-S, oraz Artur Pastuła, dyrektor programowy Klubu Seniora Krakus, zaprosili sportowca na spotkanie z seniorami, gdzie Tomasz zaprezentował film o tym, co już zrobił, i jakie ma plany na przyszłość w USA.

Okazało się, że o działalności charytatywnej CP-S dowiedział się od swoich polskich przyjaciół z Greenpointu i dlatego dość odważnie przedstawił swoje dokonania i podzielił się marzeniami i poprosił o współpracę i wsparcie. Na czym miałoby to polegać? Polski sportowiec zamierza w przyszłym roku przebiec z Bostonu do Chicago i zakończyć bieg w Los Angeles.

Tomasz Sobania powiedział o sobie:

„Mówią na mnie Polski Forrest Gump. Mam 25 lat i jestem ekstremalnym biegaczem, który co roku wybiera się w trasę. Moim celem jest zawsze spełnienie sportowego marzenia oraz nagłośnienie charytatywnej zbiórki. Jak dotąd pobiegłem:

– z Zakopanego do Gdyni (18 dni, 18 maratonów, 756 km)

– z Częstochowy do Rzymu (38 dni, 36 maratonów, 1500 km)

– z Gliwic do Barcelony (63 dni, 60 maratonów, 2500 km)

– ze Stadionu Śląskiego do Aten i z powrotem (90 dni, 85 maratonów, 3600 km).

Plan na kolejną wyprawę jest prosty: przebiec, jak Forrest Gump, przez całe Stany Zjednoczone. Wystartować w Bostonie, dobiec do Chicago i stamtąd ruszyć Route 66, aż do jej mety w Los Angeles. Wyprawa będzie liczyła ponad 6 tysięcy kilometrów i będzie wielkim wyzwaniem sportowym i organizacyjnym. Będzie też kolejną okazją, żeby przekuć ekstremalny wysiłek w zbiórkę charytatywną. Postaram się systematycznie informować polonijne media o moich przygotowaniach oraz jak możemy utworzyć łańcuch pomocy i współpracy. W przyszłości zamierzam przedstawić warunki współpracy dla prywatnych biznesmenów czy firm, które chciałyby skorzystać z takiej współpracy”.

Dyrektor Granatowska pochwaliła sportową odwagę i działalność charytatywną młodego Polaka. Zainteresowała się sportowymi osiągnięciami ekstremalnego biegacza i jego wielkim sercem we wspieraniu słabszych. Na zakończenie spotkania i dobry rozbieg współpracy przekazała kilka sportowych koszulek z logo Centrum Polsko-Słowiańskiego, w których w przyszłym roku pobiegnie Tomasz Sobania.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY