New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
7mph
47%
29.89
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Reżyser Mateusz Kudła został przyjęty do Akademii przyznającej Nagrody Emmy

15.06.2023
Foto: wikipedia

Reżyser Mateusz Kudła został przyjęty do grona prestiżowej International Academy of Television Arts and Sciences – poinformowało studio filmowe Krk Film. To organizacja, która przyznaje międzynarodowe Nagrody Emmy określane mianem „telewizyjnych Oscarów”.

„Z dumą informujemy, że nasz reżyser i producent Mateusz Kudla został zaproszony i przyjęty do grona prestiżowej International Academy of Television Arts & Sciences” – poinformowało studio Krk Film w czwartek.

Emmy to amerykańska nagroda honorująca osiągnięcia przemysłu telewizyjnego. Jest jedną z „EGOT” – czterech najważniejszych amerykańskich nagród kulturalnych, obok Oscara (film), Grammy (muzyka) i Tony (teatr). Założona w 1969 roku Międzynarodowa Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej zrzesza uznane osobistości branży medialnej i rozrywkowej z ponad 500 firm z 60 krajów we wszystkich sektorach telewizji. Organizacja przyznaje międzynarodowe Nagrody Emmy za osiągnięcia w poszczególnych branżach przemysłu telewizyjnego.

Mateusz Kudła jest m.in. reżyserem i producentem – wspólnie z Anną Kokoszką-Romer – filmu „Polański, Horowitz. Hometown”, który przedstawia powrót dwójki artystów, filmowca Romana Polańskiego i fotografika Ryszarda Horowitza do Krakowa, gdzie przyjaciele poznali się podczas II wojny światowej w getcie żydowskim. Film ten otrzymał szereg nagród w kraju i za granicą, m.in. Nowym Jorku, Perth i w Krakowie, a także dwie nominacje do Polskich Nagród Filmowych „Orły”.

W związku z osiągnięciami filmowymi w ubiegłym roku Kudła został zaproszony także do Europejskiej Akademii Filmowej, która przyznaje „europejskie Oscary”.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ aszw/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner