New York
54°
Fair
7:02 am4:28 pm EST
8mph
52%
30.09
SunMonTue
45°F
48°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Publicystyka
Kultura

Ruszyła 13. edycja największego na świecie, nowojorskiego festiwalu monodramu United Solo

06.10.2022

Ponad 80 spektakli prezentuje tegoroczny, największy na świecie festiwal monodramu United Solo w nowojorskiej dzielnicy rozrywki, Theatre Row. Założycielem oraz dyrektorem artystycznym wydarzenia jest polski aktor i reżyser Omar Sangare.

„Festiwal eksploruje i celebruje wyjątkowość jednostki. Nasi widzowie oglądają jednoosobowe przedstawienia z całego świata, doświadczają obcych kultur i tradycji, poznają perspektywy ludzi z różnych środowisk” – podkreślają organizatorzy imprezy.

Festiwal powstał w 2010 roku z inicjatywy Omara Sangare, obecnie profesora i dziekana wydziału teatralnego amerykańskiego Williams College. Prezentuje monodramy w takich formach jak solowy dramat, musical, komedia, teatr ruchu czy stand-up. Spektakle są dziełem artystów z USA, Francji, Hiszpanii, Kanady, Polski, Rumunii, Turcji czy Wielkiej Brytanii.

„Na scenie wystąpi m.in. nominowana do telewizyjnej nagrody Emmy, Sharon Lawrence, w biograficznym monodramie +The Shot+ o Katharine Graham, wydawcy +Washington Post+. Monogram należy do bestsellerów, bilety zostały wyprzedane na trzy miesiące przed otwarciem festiwalu” – wyjaśnił PAP Sangare.

Jak dodał, popularnością cieszą się też sztuka o Marii Callas “La Divina” w wykonaniu solistki operowej, sopranistki Shelley Cooper oraz monodram “Hamlet (Solo)” z kanadyjskim aktorem Raoulem Bhaneją znanym z filmu „Sama przeciw wszystkim” (“Miss Sloane”). Polskim akcentem będzie “Powrót Norwida”, w którym występuje Marek Probosz.

Nagrody zostaną przyznane na gali finałowej m.in. za najlepszą produkcję, aktora i aktorkę. Tradycyjna Nagroda Specjalna za wybitne osiągnięcia w sztuce monodramu trafiła wcześniej do gwiazd takich jak Billy Crystal, Ian McKellen, Michael Moore, John Leguizamo, Patti LuPone, Lee Roy Reams, Fiona Shaw i Renee Taylor.

“Ten sezon jest dla nas wyjątkowy, bo udowadnia, jak szybko odradza się zainteresowanie teatrem po pandemii. Sala jest wypełniona widownią. To nasz trzynasty sezon, trzynasty-szczęśliwy” – zapewnił Sangare.

W ramach festiwalu, wielokrotnie rekomendowanego przez „New York Timesa” jako jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu teatralnego, zaprezentowano dotąd łącznie ponad 1000 monodramów. Rozszerza on działalność poprzez platformę streamingową United Solo Screen, udostępniającą spektakle w internecie. Potrwa do 20 listopada.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY