New York
63°
Sunny
6:02 am7:45 pm EDT
7mph
47%
29.96
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Sondaż w USA: większość wyborców Demokratów nie chce, by Biden ubiegał się o reelekcję; 40 proc. sympatyków Republikanów nie chce Trumpa

14.02.2023

52 proc. wyborców Demokratów nie chce, by prezydent USA Joe Biden ubiegał się o reelekcję w 2024 roku, zaś 40 proc. sympatyków Republikanów nie chce, by o prezydenturę ponownie walczył Donald Trump – wynika z sondażu Reuters/Ipsos. We wtorek swoją kandydaturę w walce o nominację Republikanów oficjalnie ogłosiła była ambasador przy ONZ Nikki Haley.

Jak wynika z badania Reuters/Ipsos, choć duże części elektoratów obu partii nie chcą powtórki pojedynku Biden-Trump, to i tak obaj politycy cieszą się większą popularnością, niż inni potencjalni kandydaci w ich partiach.

Mimo że 52 proc. ankietowanych wyborców Demokratów nie chce, by Biden ubiegał się o reelekcję, to w ewentualnych prawyborach poparłoby go 32 proc. wyborców, podczas gdy na drugiego w sondażu senatora Berniego Sandersa wskazało 13 proc., wiceprezydent Kamalę Harris – 12 proc., zaś szefa resortu transportu Pete’a Buttigiega – 10 proc.

Według doniesień mediów, Biden prawdopodobnie wystartuje w wyborach. On sam zapowiedział, że ma taką intencję.

Podobna sytuacja jest po drugiej stronie politycznej barykady. Mimo 40 proc. wyborców Republikanów deklarujących niechęć wobec ponownego ubiegania się Trumpa o prezydenturę, to właśnie on jest na czele potencjalnych kandydatów. Na niego głosować chce 43 proc. sympatyków prawicy, podczas gdy na gubernatora Florydy Rona DeSantisa – 31 proc. Na trzecim miejscu znalazła się była gubernator Karoliny Południowej i była ambasador USA przy ONZ za administracji Trumpa Nikki Haley.

Haley – urodzona jako Nimrata Nikki Randhawa, córka imigrantów z Indii – stała się we wtorek drugą po Trumpie kandydatką, która oficjalnie zapowiedziała start w prawyborach Partii Republikańskiej. Wśród innych potencjalnych konkurentów Trumpa jest m.in. były wiceprezydent Mike Pence, były szef dyplomacji Mike Pompeo oraz obecny gubernator Teksasu Greg Abbott.

Wybory prezydenckie odbędą się w USA w listopadzie 2024 roku, jednak pierwsze prawybory rozpoczną się w lutym przyszłego roku.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner