New York
43°
Cloudy
7:11 am5:05 pm EST
14mph
50%
29.87
FriSatSun
43°F
50°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Święty Mikołaj, Trzej Królowie, Befana. Kto w Europie przynosi dzieciom świąteczne prezenty?

24.12.2022

W Wigilię Bożego Narodzenia, gdy rozbłyśnie pierwsza gwiazdka dzieci w Polsce zaczną szukać prezentów pozostawionych najczęściej przez Świętego Mikołaja lub Gwiazdora. Podarki dla ich rówieśników w innych krajach przynosi m.in. Dzieciątko, Trzej Królowie czy wiedźma Befana.

Dzieciątko czy Jezusek obdarowuje bożonarodzeniowymi prezentami dzieci między innymi w Austrii, Szwajcarii, południowych Niemczech czy Czechach. W Polsce Dzieciątko przynosi upominki najmłodszym mieszkającym na Górnym Śląsku.

Na Węgrzech w niektórych rodzinach za dostarczenie podarków odpowiedzialny jest Aniołek, który w Polsce zostawia również prezenty pod choinkami w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim.

Dzieci w Holandii i Belgii już od połowy listopada czekają na Sinterklaasa, który właśnie wtedy przypływa statkiem parowym z Hiszpanii. Od dnia jego przybycia najmłodsi codziennie przed pójściem spać ustawiają swoje buty, by następnego dnia rano znaleźć w nich drobne prezenty. Największy podarunek holenderskie dzieci otrzymują 5 grudnia, a belgijskie – 6 grudnia. Oczywiście pod warunkiem, że były grzeczne.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem prezenty dostają również najmłodsi mieszkańcy Islandii. Zgodnie z tamtejszą tradycją przez 13 nocy przed 25 grudnia odwiedza ich kolejno 13 skrzatów nazywanych jolasveinar. Dzieci zostawiają na parapetach buty, a rano znajdują w nich upominki. Niegrzecznym skrzaty pozostawiają ziemniaki.

Dzieci w Finlandii odwiedza podobny do Świętego Mikołaja Joulupukki, czyli dosłownie „bożonarodzeniowy kozioł”, który mieszka w Laponii na górze Korvatunturi i podróżuje w saniach ciągniętych przez renifery. W odróżnieniu od Świętego Mikołaja Joulupukki nie dostaje się do domów przez komin, tylko puka do drzwi w czasie wigilijnej kolacji.

W Rosji i na Białorusi prezenty roznosi Dziadek Mróz. To pochodząca ze słowiańskiej mitologii postać spopularyzowana na terenie byłego ZSRR przez władze sowieckie jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja. Prezenty wręcza w Nowy Rok. Za jego oficjalną rezydencję uważa się miasto Wielki Ustiug w północnej Rosji, ale ma on też swoją siedzibę na Białorusi, w Puszczy Białowieskiej.

W Nowy Rok prezenty dostają również najmłodsi w Grecji, podarki przynosi im Święty Bazyli.

Hiszpańskie dzieci czekają na prezenty do 6 stycznia, czyli do uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Dzień wcześniej przygotowują wodę i słodycze dla wielbłądów, na których przybywają mędrcy z podarkami. Zgodnie z tradycją niegrzeczne dzieci dostawały od nich węgiel – odpowiednik rózgi.

Tego samego dnia prezenty znajdują najmłodsi Włosi. W nocy z 5 na 6 stycznia zostawia im je w kolorowych skarpetach wiedźma Befana, latająca na miotle staruszka z zakrzywionym nosem. Podobnie jak w Hiszpanii, niegrzeczne dzieci tradycyjnie dostawały tego dnia węgiel, który z czasem został zastąpiony pomalowanymi na czarno bryłami cukru. (PAP)

adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY