New York
70°
Clear
5:32 am8:13 pm EDT
5mph
71%
29.97
ThuFriSat
81°F
86°F
81°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polska

Tusk po spotkaniu Sunakiem: rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Europy

23.04.2024

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Europy; wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalna imigracją – mówił we wtorek premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem.

Szef brytyjskiego rządu spotkał się we wtorek w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Na briefingu prasowego po spotkaniu premier Tusk mówił, że podczas spotkania w cztery oczy politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie. „O bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii, Europy” – podkreślił szef polskiego rządu.

Tusk przyznał, że kontekst jest oczywisty, ponieważ za naszą granicą toczy się wojna. „Nieprzypadkowo Wielka Brytania – także dzięki osobistemu zaangażowaniu pana premiera Sunaka – i Polska, stanowią kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji naszych działań” – mówił.

„Rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej współpracy w tych formatach, w jakich już i Wielka Brytania i Polska działają w sprawie obronności” – dodał wyrażając jednocześnie zadowolenie ze współpracy w ramach European Sky Shield Initiative.

„Współpraca między Polską a Wielką Brytania może być i będzie – jestem o tym przekonany – wzorcowym modelem także dla innych partnerów” – podkreślił Tusk.

Przyznał, że temat ten poruszali także podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. „Nie ulega wątpliwości, że z tych różnych podejmowanych inicjatyw, w których nasze oba pastwa są aktywne, musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię” – powiedział.

„I taka jest nasza wspólna intencja, musimy zakończyć ten czas pewnej konkurencji i współzawodnictwa, między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy, Wielkiej Brytanii” – dodał.

„Musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełniej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa, tak, żeby było coraz więcej skutecznych akcji, a coraz mniej konferencji, słów, formatów i politycznych inicjatyw” – mówił. Wyraził również zadowolenie, że obaj politycy „znaleźli wspólny język”.

„Wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją. Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację” – mówił. Premier Tusk dziękował również za zrozumienie specyfiki polskiej sytuacji: granicy z Rosją i Białorusią. (PAP)

dk/ dsk/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner