New York
37°
Mostly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.99
ThuFriSat
43°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Amerykański pilot oskarżony o próbę rozbicia samolotu pasażerskiego! Usłyszał 83 zarzuty usiłowania morderstwa

24.10.2023

Nie będący na służbie pilot Joseph David Emerson został oskarżony o próbę rozbicia samolotu Alaska Airlines. Stanął w obliczu 83 zarzutów usiłowania morderstwa – podała we wtorek CNN.

Do incydentu doszło w niedzielę. Kapitan Emerson usiłował rzekomo wyłączyć silniki samolotu Embraer E175LR w trakcie lotu, obsługiwanego przez Horizon Air, spółkę Alaska Airlines. Maszyna wystartowała z Everett w stanie Waszyngton i leciała do San Francisco. Incydent spowodował skierowanie samolotu do Portland w stanie Oregon.

Według Alaska Airlines Emerson w czasie lotu był w kabinie załogi w kokpicie. Miał należeć do załogi samolotu 737 wylatującego później z San Francisco. Został aresztowany w Portland i usłyszał m.in. 83 zarzuty usiłowania morderstwa. Na pokładzie było 80 pasażerów i członkowie załogi.

„Nie wiedzieliśmy, że coś się dzieje, dopóki steward nie ogłosił, że nastąpiła sytuacja awaryjna i samolot musi natychmiast wylądować” – powiedziała ABC News pasażerka Aubrey Gavello.

Jak dodała, dopiero po wylądowaniu poinformowano, że pilot miał załamanie psychiczne.

Alaska Airlines stwierdziła, że w trakcie pracy Emerson „uzyskał wymagane certyfikaty medyczne FAA zgodnie z wymogami i w żadnym momencie nie odmówiono mu, nie zawieszono, ani nie cofnięto jego certyfikatów”. Incydent jest badane przez organy ścigania.

Zgodnie z oświadczeniem Federalnej Administracji Lotniczej incydent „nie jest w żaden sposób związany (…) z bieżącymi wydarzeniami na świecie”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00