New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: Biały Dom ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy, w tym rakiety do systemów Patriot

05.07.2024

Biały Dom ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart łącznie 2,3 mld dolarów. W ramach nowej transzy USA przekażą m.in. amunicję artyleryjską, rakiety do systemów HIMARS i systemów obrony powietrznej ze swojego arsenału, a także zakupią dla Ukrainy duże liczby pocisków do systemów Patriot i NASAMS

Jak ogłosiła w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, w nowym pakiecie znajdzie się głównie amunicja do najważniejszych systemów używanych przez ukraińską armię – HIMARS, artylerii, systemów obrony powietrznej HAWK, haubic kalibru 155 m i 105 mm, moździerzy, a także pociski przeciwpancerne TOW, Javelin i granatniki AT-4. Ponadto Ukraina otrzyma systemy nawigacji w powietrzu i inny sprzęt lotniczy.

Poza sprzętem przekazywanym bezpośrednio z amerykańskich składów USA kupią też dla Ukrainy pociski do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS o wartości 2,2 mld dol. Jak podał Pentagon, rakiety trafią na fornt wedle przyspieszonego harmonogramu dzięki decyzji o objęciu priorytetem dostaw dla Ukrainy kosztem niektórych innych państw zamawiających te pociski. Łącznie warty 2,35 mld dol. pakiet jest jedną z największych dotychczas przyjętych sześćdziesięciu transz.

O wzmocnieniu obrony ukraińskiego nieba rozmawiali w środę telefonicznie szefowie dyplomacji USA i Ukrainy, Antony Blinken i Dmytro Kułeba. Jak podał Departament Stanu, obaj omówili m.in. „rozwiązania, by zwiększyć odporność i bezpieczeństwo energetyczne” Ukrainy przed zimą. Blinken wyraził też poparcie dla podejmowanych przez Ukrainę reform mających zbliżyć ją do członkostwa w UE i NATO.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner