New York
46°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
8mph
28%
30.26
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych burz zimowych

04.03.2023

Duże obszary Stanów Zjednoczonych zmagają się w ostatnich dniach z silnymi burzami zimowymi. Żywioł spowodował już śmierć co najmniej 10 osób. Bez prądu jest 1,3 mln klientów zakładów energetycznych.

Rozległy obszar burzowy, z silnymi wiatrami, powodziami i śniegiem, występuje prawie w każdym regionie USA. Wichury i tornada uszkodziły domy i budynki.

W stanie Kentucky z powodu złej pogody zginęły trzy osoby. Niebezpieczne porywy wiatru, gwałtowne powodzie i możliwe tornada skłoniły gubernatora Andy’ego Besheara do ogłoszenia w piątek stanu wyjątkowego.

W Michigan w piątek po południu ze względu na śnieżyce 100 tys. klientów zakładów energetycznych nie miało prądu. Tymczasowo zamknięto lotniska w Detroit.

„Północny wschód stoi w obliczu silnych wiatrów, które mogą spowodować jeszcze więcej przerw w dostawach prądu. Przewidywane są obfite opady śniegu, do pół metra na niektórych obszarach, w całej północno-wschodniej części kraju i północnej Nowej Anglii. W Massachusetts i Rhode Island mogą wystąpić powodzie przybrzeżne” – podało amerykańskie radio publiczne NPR.

Według NPR na zachodzie, gdzie burza uderzyła na początku tygodnia, niektórzy mieszkańcy terenów górskich w południowej Kalifornii mogą utknąć w domach na kolejny tydzień. Zamknięto Park Narodowy Yosemite, gdzie spadło ponad 4,5 metra śniegu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY