New York
50°
Sunny
6:52 am7:11 pm EDT
4mph
43%
29.98
SatSunMon
48°F
61°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Co najmniej 3 osoby zginęły w lawinach w południowym Kolorado

01.03.2023

Kolorado nawiedziła seria lawin. Jak powiadomiła we wtorek NBC, powołując się na centrum informacyjne o zagrożeniu lawinowym (COAIC), zginęły w nich trzy osoby.

Śmiercionośne lawiny nawiedziły południowe Colorado w sobotę. Ciała zasypanych znaleziono w dwa dni później. Lokalne władze przestrzegają, że groźba kolejnych lawin jeszcze nie minęła.

Według COAIC niezidentyfikowana osoba, która wybrała się w góry na skuterze śnieżnym została „zasypana i zabita w lawinie” w pobliżu Wolf Creek Pass, wysokiej przełęczy w hrabstwie Mineral. Dwaj też niezidentyfikowani dotąd narciarze zginęli w pobliżu zbiornika Vallecito, około 140 km na zachód od Wolf Creek Pass.

Chociaż w sobotę COAIC obniżyło poziom zagrożenia z wcześniej „wysokiego” do „znacznego”, właśnie w tym dniu odnotowano sześć lawin i trzy zgony pod śniegiem.

NBC podała, że także w niedzielę lawina wywołana przez skuter śnieżny zasypała całkowicie jednego człowieka. Dzięki akcji ratowniczej udało się go odratować.

Zgodnie z komunikatem COAIC poziom zagrożenia lawinowego miał znowu wzrosnąć we wtorek i rozprzestrzenić się na większość gór w Kolorado do środy i czwartku.

„Apelujemy o zapoznanie się z prognozą, w której opisujemy najbardziej niebezpieczne stoki i dostarczamy porad dotyczących podróży. Pamiętajcie, że umiarkowane zagrożenie lawinowe nie oznacza bezpiecznego” – głosi komunikat, dodając, że w sezonie 2022-2023 zginęło z tego powodu w Kolorado siedem osób.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY