New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

USA: Departament Stanu uhonorował prezeskę La Strady, Irenę Dawid-Olczyk, za walkę z handlem ludźmi

19.07.2022

Założycielka Fundacji La Strada Irena Dawid-Olczyk została we wtorek uznana za jednego z bohaterów w corocznym raporcie Departamentu Stanu USA na temat walki z handlem ludźmi. To m.in. efekt zaangażowania La Strady w pomoc ukraińskim uchodźcom.

Jak powiedziała przedstawicielka resortu Kari Johnstone, Dawid-Olczyk została nagrodzona „w uznaniu dla jej niezwykłego przywództwa w bezpośredniej pomocy ofiarom handlu ludźmi”, a także „utrzymywanie silnej relacji z polskim rządem, by zapobiegać wykorzystywaniu uchodźców przekraczających granicę polsko-ukraińską”.

Dawid-Olczyk jest współzałożycielką i członkinią zarządu La Strady – Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. To organizacja, która działa od 1995 r., a od 2009 r. prowadzi m.in. powołane przez MSW Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi (KCIK), zajmujące się kompleksową pomocą dla ofiar, w tym poprzez zapewnianie im schronienia. La Strada jest też zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy, prowadząc wśród nich akcję informacyjną na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi i prowadząc specjalną infolinię.

Obok Dawid-Olczyk i czterech innych działaczy Departament Stanu uhonorował też m.in. prezeskę ukraińskiej La Strady, Katerynę Czerepachę.

Jak podkreślił sekretarz stanu USA Antony Blinken, rosyjska agresja przeciwko Ukrainie stworzyła wielki kryzys humanitarny, który znacząco zwiększył ryzyko handlu ludźmi, zwłaszcza dla uchodźców, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Raport Departamentu Stanu wymienia też Rosję jako jedno z 11 państw uznanych za aktywnie uczestniczące w handlu ludźmi. W dokumencie zwrócono uwagę m.in. na przymusowe wysiedlenia Ukraińców, którzy wysyłani są do „obozów filtracyjnych” i potem wywożeni do dalekich regionów Rosji.

Inne wymienione problemy to doniesienia o zmuszaniu cywilów do pracy przy kopaniu grobów i odgruzowywaniu w Donbasie, a także o przymusowym wcielaniu do wojska w tzw. republikach ludowych w Donbasie, w tym zmuszaniu do służby dzieci. W raporcie mowa jest też o rosyjskim współuczestnictwie w wykorzystywaniu przez Koreę Północną pracowników przymusowych, których wynagrodzenie za pracę m.in. w Rosji zasila budżet reżimu.

Inne państwa wywmienione jako współsprawcy handlu ludźmi to: Afganistan, Birma, Kuba, Erytrea, Iran, Sudan Południowy, Syria, Turkmenistan i Jemen.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner