New York
75°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
51%
29.99
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Donald Trump skrytykował Joe Bidena na spotkaniu przedwyborczym w Detroit

16.06.2024

Na sobotnim przedwyborczym wiecu w Detroit w stanie Michigan Donald Trump skrytykował administrację Joe Bidena za wysoką inflację oraz wzrost przestępczości i nielegalnej migracji, co – jego zdaniem – szczególnie szkodzi czarnoskórej społeczności USA.

Donald Trump przybył w sobotę do Detroit w stanie Michigan, gdzie rzadko zapuszczają się kandydaci republikańscy na prezydenta USA. Ostro skrytykował administrację Joe Bidena za wysoką inflację, przestępczość oraz nielegalną migrację, co szczególnie szkodzi, jego zdaniem, czarnoskórej społeczności.

„Oni przychodzą do was i zabierają wasze miejsca pracy. Musimy ich wypędzić” – mówił Trump, nie przedstawiając dowodów na prawdziwość swoich słów. Przyszły kandydat republikański, który liczy na zmniejszenie przewagi Bidena wśród wyborców, często wyśmiewał społeczności, w których mieszka wielu Afroamerykanów.

Jak podkreśla „Washington Post”, czarnoskóry elektorat w zdecydowanej większości opowiadał się za Demokratami od czasów ruchu na rzecz praw obywatelskich. Ostatnie sondaże pokazują jednak, że Trump zyskał właśnie poparcie czarnoskórych mężczyzn.

Niepokoi to niektórych Demokratów. Nawet niewielka zmiana frekwencji lub preferencji wyborczej może krytycznie wpłynąć na wyniki głosowania w kluczowych stanach jak Michigan, Pensylwania i Georgia – twierdzą eksperci.

Trump przypomniał w swym wystąpieniu o programie „Opportunity Zone” – zachęcania do inwestycji na obszarach znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarczej w ramach ustawy o cięciach podatkowych z 2017 roku. Zaznaczył, że program jest korzystny dla Afroamerykanów, wymieniając przy tymm republikańskiego senatora Tima Scotta, który nad nim pracował, lecz nie wspominając o demokratycznym współautorze, Cory Bookerze. Niektóre analizy wskazywały na to, że większość korzyści trafiła do bogatych Amerykanów.

Były prezydent również zasugerował, że to dzięki jego staraniom Kongres sfinansował preferowane przez Afroamerykanów college’e i uniwersytety. Trump po wygranych wyborach obiecał również ożywić lokalny przemysł motoryzacyjny w Detroit oraz obłożyć cłami pojazdy produkowane w Meksyku i innych krajach.

Reuters zwraca uwagę, że afroamerykański elektorat przyczynił się do zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Ostatnie sondaże wykazują jednak na pewien spadek poparcia tej grupy, która historycznie uchodziła za najwierniejszych wyborców Partii Demokratycznej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski(PAP)

ad/ san/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner