New York
45°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
8mph
65%
29.9
TueWedThu
46°F
43°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Ford porozumiał się ze związkami zawodowymi po sześciotygodniowym strajku

26.10.2023

Negocjatorzy Ford Motor i United Auto Workers (UAW) osiągnęli w środę wstępne porozumienie pracownicze po sześciotygodniowym strajku, powiedział w środę prezes UAW Shawn Fain, dodał, że wynegocjowany nowy układ zbiorowy na 4 i pół roku zapewni rekordowy wzrost płac. Porozumienie, które wymaga zatwierdzenia przez przywódców i członków związków zawodowych, byłoby pierwszym rozstrzygnięciem strajków 45 tys. pracowników przeciwko firmom Ford, General Motors i firmie macierzystej Chryslera, Stellantis, które rozpoczęły się 15 września.

Fain powiedział, że UAW osiągnął historyczne porozumienie z Fordem, obejmujące 25 proc. podwyżkę płac przez cały okres obowiązywania umowy. Jeśli umowa zostanie ratyfikowana przez pracowników Forda, ustanowi ona standard negocjacji w General Motors i Stellantis i wygaśnie 30 kwietnia 2028 roku. Prezydent Joe Biden pogratulował negocjatorom z Forda i UAW, którzy „po ciężkich negocjacjach powadzonych w dobrej wierze osiągnęli historyczne porozumienie”. UAW zwiększył presję na Forda uderzając strajkiem w najbardziej dochodowy zakład montażowy GM w Arlington w Teksasie, fabrykę ciężkich pickupów Forda w Kentucky i fabrykę pickupów Ram Stellantis w Sterling Heights w stanie Michigan.

Całkowite straty gospodarcze spowodowane strajkiem pracowników branży motoryzacyjnej osiągnęły 9,3 miliarda dolarów, podała na początku tygodnia Anderson Economic Group. (PAP) wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00